شایع‌ترین عوارض پی آر پی مو چیست؟

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یا پلاکت درمانی روشی است که پزشکان برای سرعت بخشیدن بر روند بهبودی نواحی مختلف بدن از آن استفاده می‌کنند. این روش می‌تواند به تقویت ریشه مو کمک کند، با این حال گاهی عوارض پی آر پی مو جدی است.

در صورتی که ریزش موی فرد ناشی از آلوپسی آندروژنیک باشد، پزشکان معمولاً از این روش درمانی ‌بهره می‌گیرند. آلوپسی آندروژنیک اختلال شایعی است که باعث کوچک شدن فولیکول موی بیمار می‌شود. این اختلال در مردان، به عنوان الگوی طاسی مردانه نیز شناخته می شود. اگرچه پی آر پی رویکری نسبتاً جدید به شمار می‌رود، اما برخی از شواهد علمی نشان می‌دهد که این رویکرد درمانی می‌تواند باعث رشد سریع مو شود. هرچند گاهی با عوارضی نیز همراه است. مهم‌ترین عوارض پی آر پی مو عبارتند از:

۱. درد در ناحیه تزریق prp

درد در ناحیه تزریق پی آر پی

برخی از بیمارانی که تحت درمان پی آر پی قرار گرفته‌اند از درد شدید یا ناراحتی در محل تزریق شکایت دارند. این درد گاهی در اعماق ناحیه‌ی تزریق شده و حتی در عضله و استخوان نیز احساس می‌شود.

۲. عفونت در ناحیه تزریق

هنگام تزریق سرم پی آر پی به بیمار، اقدامات احتیاطی چشم‌گیری صورت می‌گیرد. در حقیقت در طی هر درمان روش‌های استرلیزه شدیدی به کار گرفته می‌شود، با این حال محل تزریق در برخی مواقع دچار عفونت می‌شود. عفونت محل تزریق، از شایع‌ترین عوارض prp موی سر محسوب می‌شود.

۳. احتمال عدم بهبود در ناحیه آسیب‌دیده

لازم به ذکر است که پلاکت درمانی در همه‌ی ورزشکاران خاصیت اثر‌بخشی ندارد و این موضوع صرفاً از عوارض prp محسوب نمی‌شود (البته، این نوع خاص از داروهای ورزشی نیازمند مطالعات بیشتری است و علل دقیق اثر‌ناپذیری آن در برخی از ورزشکاران طی مطالعات گسترده‌تر مشخص خواهد شد.)

گاهی حتی پس از یک دوره استراحت کامل بعد از پلاکت درمانی، درد اصلی و ناراحتی محل تزریق همچنان همراه بیمار باقی می‌ماند. برخی اوقات حتی این درد‌ها بیشتر می‌شود.

۴. واکنش آلرژیک به پی آر پی

گاهی بدن بیمار، سرمی که از خون خود او تهیه شده را پس می‌زند و به این شیوه‌ی درمانی واکنش منفی نشان می‌دهد. اگرچه چنین واکنشی نادر است، با این حال مطالعات بیشتری باید انجام شود تا علت دقیق این اتفاق مشخص شود.

۵. تغییر رنگ پوست در prp

تغییر رنگ در پی آر پی مو

گاهی پوست اطراف ناحیه تزریق پی آر پی دچار کبودی می‌شود که با توجه به سابقه‌ی کبودی پوست شما، بروز چنین اتفاقی می‌تواند طبیعی باشد.

در صورتی که کبودی ایجاد شده روی پوست، بطور غیر معمول عمیق و تیره باشد و یا اگر شما جزء افرادی هستید که پوستتان به راحتی کبود نمی‌شود، در هنگام بروز این عارضه در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

۶. لخته‌شدن خون از عوارض پی آر پی مو

بطور طبیعی، ایجاد بریدگی یا هرگونه آسیب به غشای رگ خونی منجر به لخته‌ شدن خون می‌شود. از آنجا که در تزریق پی آر پی از سوزن استفاده می‌شود (پزشک برای تزریق دقیق‌تر از امواج صوتی نیز می‌تواند بهره بگیرد) احتمال آسیب‎‌دیدگی رگ ‌های خونی وجود دارد.

در صورت بروز آسیب‌دیدگی به رگ خونی در حین تزریق، خون لخته می‌شود و سپس با روش‌های معمول درمان می‌شود.

۷. آسیب رسیدن به بافت

از دیگر عوارض پی آر پی مو آسیب دیدن بافت است. پلاکت درمانی ممکن است بافت‌ها را نیز دچار آسیب کند که البته این پدیده بسیار نادر است.

به هر حال در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی فوق پس از تزریق پی آر پی، باید در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا پی آر پی سرطان زاست

آیا پی آر پی سرطان زاست

اخیراً برخی از داده‌ها، نشانگر مکانیسم‌های احتمالی ناشی از نقش پلاکت‌ها در درمان سلول‌های سرطانی بوده‌اند. از طرفی، درمان پی آر پی ممکن است بر رشد تومور و ایجاد متاستاز در بیماران سرطانی اثر وارونه بگذارد. در واقع عوامل رشدی که در درمان ‌پی آر پی از پلاکت‌ها آزاد می‌شوند می‌توانند به پیشرفت تومور کمک کنند اما اصولاً علت اصلی سرطان نیست.

اگرچه عوارض prp موی سر می‌تواند قابل توجه و خاص باشد، اما می‌توان همه‌ی این عوارض جانبی و عواقب پس از پلاکت درمانی را با توصیه‌ها و داروهای مناسب برطرف نمود. در واقع عوارض پی ار پی در مقایسه با سایر روش‌های موجود برای درمان ریزش مو بسیار کمتر است.

انتخاب کلینیک پیشرفته‌ای که از آخرین تکنیک‌ها و امکانات برای درمان پی آر پی بهره‌مند باشد، باعث کاهش عوارض احتمالی و نتیجه‌گیری بهتر می‌شود.

آیا تا به حال این روش را امتحان کرده‌اید؟ تجربه شما در مورد عوارض پی آر پی مو چیست؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید.

پوستن، مطالب آموزشی در زمینه پوست، مو و زیبایی

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *