بهترین پماد برای اگزمای پوستی چیست؟

اولین اقدام مهم در فرایند بهبود علائم انواع اگزما و جلوگیری از تشدید اگزما، مرطوب کردن و مرطوب نگه‌داشتن پوست است. برای این منظور می‌توانید دو تا سه مرتبه در روز، یا در صورت خشکی بیش‌ازحد پوست، چندین بار از پماد درمان اگزما استفاده کنید. در همین راستا، یکی از دغدغه‌های اصلی، انتخاب بهترین پماد برای اگزمای پوستی است. در این مقاله تمامی انواع پماد درمان اگزما را بررسی خواهیم کرد.

البته برای برخی از افراد، استفاده از پماد اگزما به‌صورت منظم، سخت و خسته‌کننده است. اگر می‌خواهید با سایر راهکارهای درمانی برای بهبود اگزما آشنا شوید، حتماً مقاله راهکارهای درمان اگزما را بخوانید.

۱. پماد هیدروکورتیزون برای اگزما

پماد هیدروکورتیزون برای اگزما

کرم یا پماد هیدروکورتیزون در کاهش التهاب، قرمزی و خارش اگزما کمک می‌کند. پزشک متخصص استفاده‌ از پماد هیدروکورتیزون برای اگزما را در دوره‌ای کوتاه تجویز می‌کند. باید در این مدت، پماد به‌طور منظم زده شود. البته توجه کنید در صورتی که هنگام استفاده از این پماد دچار آلرژی شدید، حتماً مصرف آن را قطع کنید.

– زمان استفاده‌ از پماد هیدروکورتیزون برای اگزما

هیدروکورتیزون معمولاً روزانه یک بار، صبح یا عصر، استفاده می‌شود. ممکن است پزشک پیشنهاد دهد آن را دو مرتبه در روز بزنید. در این حالت، باید یک بار صبح و یک بار عصر زده شود. در حالت ایده‌آل، باید ۱۰-۱۲ ساعت بین این زمان‌ها فاصله باشد، برای مثال، بار اول، حدود هفت یا هشت صبح و بار دوم ساعت هفت یا هشت بعد از ظهر استفاده شود.

کرم را هر روز در زمان ثابت بزنید تا عادت کنید و بخشی از برنامه‌ی درمانی روزانه‌ی شما یا فرزندتان ‌شود و آن را به‌یاد داشته باشید. هیدروکورتیزون نباید هم‌زمان با کرم یا پمادهای دیگر، مانند مرطوب‌کننده یا نرم‌کننده‌ی همیشگی کودک زده شود. باید حداقل ده دقیقه بین استفاده‌ی هیدروکورتیزون و هر محصول دیگری زمان بگذارید. بهترین کار، استفاده‌ی محصولات مختلف در زمان‌های متفاوت طول روز است.

– طرز استفاده

نحوه استفاده از پماد هیدروکورتیزون برای درمان اگزما به صورت زیر است:

۲. کرم بتامتازون برای درمان اگزما

کرم بتامتازون برای درمان اگزما

بتامتازون موضعی برای معالجه‌ی التهاب و خارش ناشی از چندین بیماری پوستی، مانند اگزما یا پسوریازیس استفاده می‌شود. محصولات بتامتازون فقط با نسخه‌ی پزشک قابل تهیه‌اند. این محصولات شامل موارد زیر هستند:

کرم و پماد بتامتازون برای اگزما از برخی داروهای دیگر، مانند کرم‌ یا پماد هیدروکورتیزون قوی‌تر است. معمولاً این پماد را در صورت جواب ندادن گزینه‌های دیگر، تجویز می‌کنند.

– پماد بتامتازون برای اگزمای نوزاد

بتامتازون در درمان اگزمای نوزاد هم مؤثر است، اما توجه کنید که از بتامتازون موضعی برای نوزاد، بدون توصیه‌ی دکتر استفاده نکنید. نوزادان می‌توانند مقادیر بیشتری از این دارو را از راه پوست جذب کنند و بیشتر در خطر عوارض جانبی هستند.

۳. پماد فلوئوسینولون برای اگزما

این دارو برای درمان انواع بیماری‌های پوستی (به عنوان مثال  اگزما، درماتیت، آلرژی، پسوریازیس و بثورات پوستی) استفاده می‌شود. فلوئوسینولون التهاب، خارش و قرمزی ناشی از اگزما را کاهش می‌دهد. توجه کنید که این نوع از پماد درمان اگزما یک کورتیکواستروئید قوی است و باید با تجویز پزشک استفاده شود.

۴. پماد کلوبتازول برای اگزمای پوستی

پماد کلوبتازول در بهبود انواع مشکلات پوستی (اگزما، پسوریازیس، آلرژی و بثورات پوستی) مؤثر است. کلوبتازول تورم، خارش و قرمزی اگزما را کاهش می‌دهد. این دارو کورتیکواستروئید بسیار قوی (با قدرت بسیار بالا) است و حتماً نیاز به تجویز پزشک دارد.

– نحوه استفاده از پماد کلوبتازول

از این پماد فقط روی پوست استفاده کنید. از این پماد روی کشاله ران یا زیر بغل استفاده نکنید، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد. قبل از استفاده، دست‌های خود را بشویید و ناحیه اگزما را تمیز و خشک کنید. یک لایه نازک از دارو را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و به آرامی مالش دهید، معمولاً ۲ بار در روز یا طبق دستور پزشک به هر اندازه که تجویز کرده است از آن استفاده کنید. ناحیه را باندپیچ یا پوشانده کنید. 

۵. وازلین برای درمان اگزما

در صورتی که لکه‌های قرمز روی ساق پا ناشی از اگزما باشد، می‌ةوانید از وازلین هم استفاده کنید. وازلین در بهبود علائم اگزمای پوستی می‌تواند مفید باشد. وازلین التهاب را کاهش داده و پوست شما را مرطوب نگه می‌دارد، در نتیجه کمک می‌کند که خارش کمتری را تجربه کنید. برای استفاده بهینه از وازلین برای اگزما، هنگامی که پوست شما کمی نم دارد از آن استفاده کنید. 

۶. ویتامین آ.د برای اگزما

زدن پماد ویتامین آ.د برای درمان اگزما

طبق مطالعات و شواهد، استفاده‌ از ویتامین A موضعی در درمان اگزما فایده‌ای ندارد، در حالی که ویتامین D می‌تواند علائم را شدیدتر کند. بنابراین اگر دنبال راهکارهای خانگی هستید، بهتر است از وازلین استفاده کنید.

۷. پماد هیدروکسی زین برای اگزما

هیدروکسی‌زین نوعی آنتی هیستامین است که علائم آلرژی را بهبود می‌إخشد. با وجود این که آنتی‌هیستامین‌های معمولی مانند دیفن‌هیدرامین و هیدروکسی‌زین معمولاً برای بهبود علائم اگزما تجویز شده‌اند، اما تحقیقات اثرگذاری آن را تأیید نمی‌کنند.

از آن‌جا که آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند باعث خواب‌آلودگی شوند، استفاده‌ی آن‌ها قبل از خواب کوتاه می‌تواند به خوابیدن نوزاد هنگام خارش کمک کند. اما اثرات آرام‌بخش این آنتی‌هیستامین‌ها با استفاده‌ی ادامه‌دار، تداوم ندارند.

۸. پماد ترکیبی برای اگزما

طبق تحقیقات انجام شده و مطالعه تجربیات افرادی که اگزما داشته‌اند، پمادهای ترکیبی زیر می‌تواند در بهبود علائم اگزما مؤثر باشد. البته توصیه می‌کنیم قبل از استفاده از هر پماد ترکیبی، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

پماد اگزمای دست

پماد زدن برای بهبود اگزمای دست

هرچه میزان آب در لوسیون یا مرطوب‌کننده بیشتر باشد، احتمال این که کرم یا پماد باعث بدتر شدن اگزمای دست شود نیز بیشتر است. مرطوب‌کننده‌ها معمولا‌ً مقدار آب بیشتری نسبت به روغن دارند و با بخار شدن آب آن، می‌تواند باعث خشک شدن بیشتر پوست شود. بهترین مرطوب‌کننده‌ برای اگزمای دست، پمادی چرب، مانند وازلین است. حتماً برچسب روی مرطوب‌کننده‌ها را مطالعه کنید تا بدانید کدام‌یک کم‌ترین میزان آب را دارد.

پماد برای اگزمای صورت

برای صورت خود، محصولات (مخصوصاً استروئیدهای) ملایم‌تری استفاده کنید، زیرا پوست صورت نازک‌تر و حساس‌تر از پوست بدن است. بهتر است از محصولات مراقبت پوستی اگزمای صورت و بدنی‌ استفاده کنید که به‌صورت جداگانه طراحی شده‌اند و دارای غلظت‌های متفاوتی از مواد فعال هستند.

بهترین روغن برای درمان اگزما

روغن‌های اسانسی

علاوه‌بر انواع پماد برای اگزما و داروهایی که پزشک تجویز می‌کند، ممکن است به دنبال استفاده از روش‌های درمانی جایگزین یا مکمل هم باشید. روغن‌های اساسی، مایعاتی با غلظت بالا هستند که از گیاهان مختلف استخراج می‌شوند. از آن‌ها در رایحه‌درمانی استفاده، یا آن را برای استفاده‌ی موضعی با یک روغن حامل رقیق می‌کنند. در ادامه به معرفی بهترین روغن برای درمان اگزما می‌پردازیم:

۱. روغن نعناع‌تند

روغن نعناع‌تند فواید سلامتی بسیاری دارد، مانند قابلیت از بین بردن سوء هاضمه و آرام کردن حالت تهوع. برخی افراد معتقدند می‌توان از آن به‌صورت موضعی برای رفع خارش نیز استفاده کرد.

۲. روغن درخت چای برای اگزما

روغن درخت چای برای درمان اگزما

روغن درخت چای برای بیماری‌های مختلف پوستی استفاده می‌شود، مانند بیماری قارچی انگشت پا، درمان شپش سر، قارچ ناخن و نیش حشرات.

۳. روغن جوجوبا

روغن جوجوبا در بسیاری از محصولات دیگر شامپو، لوسیون و پاک‌کننده‌های صورت استفاده می‌شود. برخی مطالعات نشان می‌دهند که روغن جوجوبا خاصیت  ضدالتهابی نیز دارد و می‌توان از آن برای تسکین پوست و آرام کردن سوزش استفاده کرد.

۴. روغن نارگیل برای اگزما

نارگیل و روغن نارگیل طبیعی برای استفاده‌ روی پوست و مو

روغن نارگیل دارای خواص ضدمیکروبی است که می‌تواند احتمال عفونت پوست را کاهش دهد. همچنین ضدالتهاب است و ممکن است پوست خشک و ترک‌خورده‌ی حاصل التهاب را تسکین دهد.

۵. روغن تخمه‌ی آفتاب‌گردان

روغن تخمه‌ی آفتاب‌گردان روغن حامل دیگری است که برخی افراد متقدند دارای خواص ضدالتهابی است. این خواص، باعث می‌شوند در کاهش خشکی پوست و افزایش رطوبت آن، مفید باشد.  

تجربیات شما در مورد انواع پماد درمان اگزما چیست؟ تا کنون از چه پمادهای دیگری استفاده کرده‌اید؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌ها وارد کنید.

پوستن، مرجع آموزشی پوست، مو و تن

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *