درمان خانگی اگزمای دست و بدن با ۱۲ راهکار مؤثر

روش‌های خانگی و معالجات طبیعی می‌توانند خشکی و خارش پوستی که با انواع اگزما ایجاد می‌شود را تسکین دهند. برای درمان خانگی اگزمای دست و بدن می‌توان از کرم، فرآورده‌های طبیعی و تغییرات در رژیم و سبک زندگی برای کنترل یا جلوگیری استفاده کرد، به‌خصوص در زمستان که علائم اگزما در بدترین حالت هستند.

روش‌های طبیعی نمی‌توانند درمان قطعی اگزما باشند، اما می‌توانند در کنترل علائم و جلوگیری از شعله‌ور شدن آن مؤثر باشند. در ادامه، بهترین روش‌های درمان خانگی اگزما را بررسی خواهیم کرد.

۱. درمان خانگی اگزما با ژل آلوئه‌ورا

ژل آلوئه ورا برای اگزما

ژل آلوئه‌ورا از برگ گیاه آن گرفته می‌شود. مردم قرن‌هاست از این ژل برای درمان بیماری‌های مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از استفاده‌های متداول آن در جهت درمان خانگی اگزما است.

طرز استفاده از ژل آلوئه‌ورا برای اگزما

ژل آلوئه‌ورا را می‌توان از فروشگاه‌های داروهای گیاهی تهیه کرد. یا با خریدن خود گیاه آلوئه‌ورا، ژل آن را مستقیماً از برگ گیاه استخراج کنند.

در خرید ژل آلوئه‌ورا، محصولی را انتخاب کنید که کم‌ترین مواد اضافی را دارد – مواد اضافی شامل نگه‌دارنده، الکل، خوش‌بو کننده و رنگ هستند که همگی می‌توانند پوست حساس را تحریک کنند. الکل و سایر موادی که باعث خشکی می‌شوند، می‌توانند اگزما را بدتر کنند.

ابتدا برای آگاهی از حساسیت پوست، مقدار کمی از ژل را استفاده کنید. گاهی اوقات آلوئه‌ورا می‌تواند باعث سوزش شود. گرچه به‌طور کلی، هم برای افراد بالغ و هم کودکان بی‌خطر و اثرگذار است.

۲. درمان اگزمای پوستی با سرکه سیب

سرکه‌ی سیب برای بسیاری از بیماری‌ها روش درمان خانگی مشهوری است، از جمله بیماری‌های پوستی.

طبق گزارش انجمن ملی اگزما (NEA)، سرکه‌ی سیب می‌تواند بیماری را بهتر کند. البته، توصیه می‌کنند که با احتیاط از آن استفاده کنید، چراکه اسیدهای سرکه می‌تواند به پوست نرم آسیب بزند.

هیچ تحقیقی تا به‌حال کاهش علائم اگزما را توسط سرکه‌ی سیب تأیید نکرده‌است، اما دلایل متعددی هستند که اثرگذاری آن را ثابت می‌کنند:

طرز استفاده از سرکه سیب برای اگزما پوستی

سرکه سیب برای اگزما

همیشه قبل از تماس سرکه با پوست، آن را رقیق کنید. سرکه‌ی سیب رقیق‌نشده، می‌تواند باعث سوزش شیمیایی و آسیب‌های دیگر شود.

می‌توان سرکه‌ی سیب را از سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌های گیاهی تهیه، و با پوششی مرطوب یا در وان استفاده کرد.

دو روش مختلف برای درمان خانگی اگزما با سرکه سیب عبارتند از:

– استفاده از سرکه سیب با دستمال مرطوب:

– استفاده از سرکه‌ی سیب در وان حمام:

۳. سفیدکننده در وان

با وجود این‌که خطرناک به‌نظر می‌آید، تحقیقات نشان داده‌است که اضافه کردن سفیدکننده به وان، به‌دلیل خواص ضدالتهابی و ضدباکتریایی آن، باعث بهبود علائم اگزما می‌شود و یکی از روش‌های مؤثر در درمان خانگی اگزما است.

سفیدکننده می‌تواند باکتری‌های سطح پوست، از جمله S. aureus که باعث عفونت استاف می‌شود را، از بین ببرد. این عملکرد ممکن است میکروبیوم سطح پوست را بازسازی کند.

طرز استفاده از سفیدکننده در وان

برای آماده کردن وان سفیدکننده برای اگزما، از سفیدکننده‌ی ساده‌ی ۶ درصد استفاده کنید:

با آب ولرم از خشک شدن پوست جلوگیری کنید و بلافاصله پس از خشک کردن آن، مرطوب‌کننده بزنید.

۴. درمان خانگی اگزما با جو پرک کلوئیدی

جو پرک کلوئیدی، از جو دوسرهایی تولید می‌شود که آسیاب و جوشانده می‌شوند تا اجزای شفابخش پوست آن‌ها استخراج شود.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵، نشان داد که لوسیون جو پرک کلوئیدی حاوی آنتی‌اکسیدان و اجزای ضدالتهابی است، که باعث بهبود موارد زیر می‌شوند:

طبق نتایج آزمایشی تصادفی و کنترل‌شده، مرطوب‌کننده‌ی جو پرک کلوئیدی در درمان اگزمای پوستی موثرتر از کرم‌های کنترل اگزما عمل کرد.

طرز استفاده از جوپرک برای اگزما

طرز استفاده از جوپرک برای اگزما

پودر جو پرک کلوئیدی را به وان گرم اضافه کنید و در آن بنشینید. در انتخاب جو پرک کلوئیدی، محصولی را انتخاب کنید که تنها تشکیل‌دهنده‌ی آن جو پرک باشد و از محصولاتی که حاوی خوش‌بوکننده یا مواد افزودنی‌اند، دوری کنید.

جو پرک کلوئیدی خالص از داورخانه‌های گیاهی قابل خریداری است. لوسیون‌ها و کرم‌های حاوی جو پرک کلوئیدی نیز در بازار موجود هستند.

جو پرک کلوئیدی به‌طور کلی برای تمامی سنین امن است، اما افرادی که به جو دوسر حساسیت دارند، باید از آن دوری کنند. کسانی که به گلوتن حساسیت دارند نیز، از آن‌جا که جو دوسر غالباً با گندم فرآوری می‌شود، باید احتیاط کنند.

۵. استفاده از وان

استفاده از وان حمام بخش مهمی در درمان خانگی اگزما است. هنگامی که شخصی بیماری پوستی‌ای مانند اگزما دارد، پوست فرد رطوبت بیشتری نیاز دارد، زیرا لایه‌ی خارجی به‌درستی عمل نمی‌کند.

در بعضی موارد، شستن متداول می‌تواند پوست را خشک و اگزما را بدتر کند. این حالت هنگامی رخ می‌دهد که:

از حمام کردن بیش‌از حد دوری کنید. اکثر بچه‌ها و کودکان به یک یا دو بار حمام کردن در هفته نیاز دارند.

NEA توصیه می‌کند که افراد بالغ:

دوش‌های طولانی و با آب داغ، می‌تواند روغن‌های طبیعی و رطوبت پوست را از بین ببرد. دوش‌هایی کوتاه‌تر و با آب گرم بگیرید.

پس از حمام، تا ۳ دقیقه بعد از بیرون آمدن پوست خود را مرطوب کنید. به آرامی با حوله، با ضربه بر روی پوست، آن‌را خشک کنید و قبل از خشک شدن کامل، مرطوب‎‌کننده‌ای روغنی به پوست بزنید. این عمل باعث بسته شدن ذخیره شدن آب حاصل از حمام، قبل از تبخیر آن می‌شود.

پس از شستن و خشک کردن دست‌ها، به آن‌ها نیز مرطوب‌کننده بزنید تا از بدتر شدن اگزمای دست جلوگیری کنید.

۶. روغن نارگیل برای اگزما

مراقبت خانگی برای درمان اگزما

روغن نارگیل دارای اسیدهای چرب سالم است که می‌توانند باعث ایجاد رطوبت در پوست شوند. این عمل برای افرادی که پوست خشک و اگزما دارند مفید است.

همچنین، روغن نارگیل بکر با جلوگیری از التهاب و افزایش مقاومت پوست، می‌تواند از آن مراقبت کند.

طرز استفاده از روغن نارگیل برای اگزما

برای درمان خانگی اگزما با این روغن، روغن نارگیل بکر فشرده‌شده را بعد از حمام و تا چند مرتبه در روز، مستقیماً روی پوست بزنید. با استفاده‌ی آن قبل از خواب، پوست خود را در طول شب مرطوب نگه دارید.

روغن نارگیل فرابکر به‌طور کلی در دمای اتاق جامد است، اما گرمای بدن فرد آن را ذوب می‌کند. این روغن از داروخانه‌های گیاهی قابل خریداری است.

افرادی که به نارگیل حساسیت دارند، نباید از روغن نارگیل استفاده کنند.

۷. درمان اگزما با عسل

عسل یک عامل ضدالتهاب و ضدباکتریایی طبیعی است و قرن‌های زیادی است که از آن برای التیام زخم استفاده شده‌است.

نتایج یک تحقیق، نشان می‌دهد که عسل می‌تواند در خوب شدن زخم و افزایش عملکرد سیستم ایمنی مفید باشد، به این معنا که می‌تواند در مبارزه با عفونت‌های مختلف، به بدن کمک کند.

طرز استفاده از عسل برای اگزما

کمی عسل روی ناحیه‌ی مورد نظر بریزید. فرآورده‌های مختلف عسل برای التیام زخم و سلامت پوست نیز در داروخانه‌ها قابل تهیه هستند.

۸. روغن درخت چای برای اگزما

روغن درخت چای برای اگزما

 تولیدکنندگان، روغن درخت چای را از برگ‌های درخت Melaleuca alternifolia استخراج می‎‌‌کنند. عموماً از این روغن برای انواع لکه‌های پوستی، از جمله در درمان خانگی اگزما استفاده می‌شود.

طرز استفاده

همیشه قبل از استفاده‌ی روغن‌های خالص، آن‌ها را رقیق کنید. برای رقیق کردن روغن درخت چای، ترکیب کردن آن با روغنی حامل، مانند روغن زیتون یا بادام را امتحان و سپس آن را استفاده کنید. برخی محصولات، روغن درخت چای را به‌صورت رقیق‌شده دارند.

۹. تغییرات رژیم غذایی

اگزما نوعی بیماری التهابی است، به این معنا که باعث قرمز، دردناک و ملتهب شدن پوست می‌شود.

برخی غذاها می‌توانند التهاب را کاهش یا افزایش دهند، و ایجاد تغییراتی کلیدی در رژیم غذایی، می‌تواند در کاهش اگزما مفید باشد.

غذاهای ضدالتهاب شامل:

غذاهای التهاب‌زا نیز شامل لبنیات، تخم مرغ، سویا و گندم است. سعی کنید چند مورد از این غذاها را از رژیم خود حذف کنید و دفترچه‌ی غذایی تهیه کنید تا غذاهایی که مشکل‌زا هستند را شناسایی کنید.

۱۰. صابون‌ها و مواد شوینده‌ی ملایم

بسیاری از بدن‌شوی‌ها و پاک‌کننده‌ها، حاوی مواد شوینده هستند که باعث تولید کف می‌شوند. مواد شوینده و سایر عوامل کف‌زا، به‌خصوص در افراد مبتلا به اگزما، می‌توانند باعث خشک شدن پوست شوند.

صابون‌های جامد نیز به‌دلیل قلیایی بودن ممکن است برای پوست ضرر داشته باشند.

سعی کنید از پاک‌کننده‌ای ملایم، بدون کف و بدون بو استفاده کنید. از استفاده‌ی محصولاتی که حاوی ذرات سفت برای ساییدن (اسکراب) یا لایه‌برداری پوست هستند، خودداری کنید، چراکه بیشتر باعث تحریک پوست می‌شوند.

استفاده از مایع لباس‌شویی ملایم‌تر بدون رنگ و بو نیز می‌تواند در بهبود علائم‌ بسیاری از افراد مبتلا به اگزما، مفید باشد.

سعی کنید از نرم‌کننده‌ی پارچه، که بر روی لباس باقی می‌ماند و عمدتاً حاوی بو و مواد شیمیایی‌ای است که باعث تحریک پوست می‌شوند، استفاده نکنید.

۱۱. از منابع حرارت و گرمای زیاد دوری کنید

نشستن کنار بخاری یا شومینه ممکن است خوشایند باشد، اما می‌تواند علائم اگزما را بدتر کند. هوای گرم و خشک تولید شده، پوست را خشک و خارش و سوزش اگزما را شدیدتر می‌کند. در ماه‌های خشک زمستان، از دستگاه رطوبت‌ساز استفاده کنید و از نزدیک شدن بیش‌ازحد به بخاری و شومینه خودداری کنید.

۱۲. در هوای سرد خود را بپوشانید

بادهای سرد و سوزناک زمستان می‌تواند پوست را خشک کند و باعث شعله‌ور شدن اگزما شود. در دماهای پایین پوست خود را پوشیده نگه دارید. همچنین، درصورت وجود اگزما بر روی صورت، پیشنهاد می‌شود آن را با شال بپوشانید.

درمان خانگی اگزما در کودکان و نوزادان

درمان خانگی اگزما در نوزادان

روش‌های خانگی بسیاری برای کودکان مناسب‌اند، اما همیشه قبل از استفاده‌ی آن‌ها برای کودکان در هر سنی، با پزشک مشورت کنید. روش‌های زیر جزو این دسته قرار دارند:

تجربیات شما در مورد راهکارهای خانگی درمان اگزما چیست؟ به نظر شما بهترین راهکار درمان آن چیست؟ در قسمت دیدگاه‌ها نظرات خود را بنویسید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *