چگونه از شر دانه‌های سیاه روی بینی خلاص شویم؟

دانه‌های سیاه روی بینی  و یا به عبارتی جوش‌های سرسیاه، جوش‌هایی هستند که روی سطح پوست ايجاد می‌شوند. وقتی منافذ پوست مسدود و بسته شوند، اين جوش‌ها به عنوان جوش‌های سر سفید شناخته می‌شوند. اما وقتی قسمت بالای منافذ باز می‌ماند، جوش سرسیاه ایجاد می‌شوند.

علت دانه های سیاه روی بینی

ممکن است شما هم فکر کنید جوش‌های سرسیاه به دليل رنگ آلودگی درون منافذ است که تیره هستند. اما در حقیقت به علت اکسید شدن چربی اضافه و پوست مرده‌ای که در منافذ پوست وجود دارند، جوش‌ها به رنگ سیاه یا خاکستری در می آیند.

اگر با جوش‌های سرسیاه دست و پنجه نرم می‌کنيد، ممکن است در اين فکر باشيد که چگونه از شر دانه‌های سیاه روی بینی خلاص شوید و یا به فکر انتخاب ماسک برای دانه های سیاه روی بینی باشید. در اینجا چندین راهکار وجود دارد که می‌توانید امتحانشان کنید، از درمان‌های خانگی گرفته تا توصیه‌های متخصصان پوست، به علاوه نکات پیشگیرانه‌ای که به شما کمک می‌کنند در از بین بردن دانه های سیاه روی بینی موفق باشید.

۱. صورت‌تان را دو بار در روز و بعد از ورزش بشویید

شستن صورت برای جلوگیری از دانه‌های سیاه روی بینی

مطمئناً، اولین باری نیست که می‌شنوید شستن منظم صورت یکی از مراحل روتین پوستی است که به رفع انواع آکنه کمک می‌کند. برای کاهش و حتی درمان دانه‌های سیاه روی بینی بهتر است حتی صبح‌ها هم صورتتان را بشویید تا آلودگی‌ها یا باکتری‌هایی که ممکن است شبانه روی صورتتان آمده باشند، پاک شوند.

علاوه‌براین، باید مرتباً روبالشتی‌هایتان را بشویید. فقط مراقب باشید که پوستتان بیش از حد تمیز نکنید، چون این کار باعث از بین رفتن پوست می‌شود و در واقع باعث می‌شود که چربی بیشتری برای جبران آن تولید شود. 

در صورتی که اهل ورزش هستید، برای از بین بردن دانه های سیاه روی بینی، حتماً بعد از ورزش هرچه سریع‌تر صورتتان بشویید. اگر به سینک دسترسی ندارید، یک دستمال پاک‌‎کننده صورت بسیار مناسب خواهد بود. عرق همراه با آلودگی و روغن در منافذ پوست حبس می‌شود؛ که به همین دلیل باید صورتتان را بشویید، ترجیحا قبل از اینکه عرق خشک شود.

۲. چسب‌های پاک‌کننده بینی را امتحان کنید

چسب برای دانه‌های سیاه روی بینی

همه ما تبلیغاتی را دیده‌ایم که خانمی لبخندزنان از اینکه جوش‌های سرسیاه روی بینی‌اش از بین می‌روند، بسیار خوشحال است. چسب‌های پاک‌کننده، موقتا لایه‌ای از پوست را از بین می‌برند و که معمولا همراه آن لایه پوست، چربی و آلودگی اکسید شده که جوش سرسیاه را ایجاد می‌کنند، جدا می‌شوند.

با این حال چسب‌های پاک‌کننده جلوی بروز دانه‌های سیاه روی بینی را نمی‌گیرند، چون نمی‌توانند تولید چربی پوست را تنظیم کنند. گرچه چسب‌های پاک‌کننده می‌توانند منافذ پوست را موقتا کوچکتر نشان دهند، اما این چسب‌ها هم پتانسیل از بین بردن چربی‌های مهم طبیعی و فولیکول‌های مو که برای پوست مفید هستند را دارند. انجام این کار ممکن است منجر به سوزش و خشکی شود.

۳. لایه‌برداری کنید

وقتی به لایه‌برداری فکر می‌کنید، ممکن است اسکراب‌های خشن یا زبر به ذهنتان برسند. این اسکراب‌ها در واقع باعث ملتهب شدن آکنه می‌شوند. خوشبختانه تعدادی لایه‌بردار شیمیایی ملایم وجود دارد که می‌توانید برای از بین بردن دانه های سیاه روی بینی استفاده کنید. به دنبال آنهایی باشید که حاوی اسیدهای هیدروکسی آلفا و بتا هستند (AHA و BHA). اینها اسیدهای ملایمی اند که به از بین بردن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کنند. آنها باعث می‌شوند که محصولات دیگر بهتر به داخل پوست نفوذ کنند و کارایی بیشتری داشته باشند.

ممکن است تا به حال در مورد کاربرد اسید سالیسیلیک برای آکنه، که یک BHA است، نشنیده باشید. BHA ها محلول چربی هستند و به پاکسازی منافذ پوست کمک می‌کنند. اسیدهای گلیکولیک و لاکتیک جزو AHA ها محسوب می‌شوند که محلول آب اند و از منابع طبیعی مانند شیر، میوه یا شکر گرفته می‌شوند. 

فقط بخاطر داشته باشید که AHA ها و BHA ها لایه‌ای از پوست را از بین می‌برند، که باعث آسیب‌پذیرتر شدن پوست در برابر اشعه UVA و UVB می‌شود. بنابراین اگر بیرون می‌روید، کرم ضد آفتابتان را فراموش نکنید.

۴. با ماسک خاک رس دانه‌های سیاه روی بینی را رفع کنید

ماسک خاک رس برای جوش سر سیاه بینی

خاک رس ماده ملایمی است که اثر آن به دوران باستان باز می‌گردد. خاک رس به از بین بردن چربی اضافی پوست کمک می‌کند و ممکن است به لطیف شدن یا حتی به از بین بردن آلودگی منافذ مسدود شده پوست نیز کمک کند.

بهترین ماسک برای دانه های سیاه روی بینی ماسک‌های حاوی خاک رس است. ماسک صورت‌هایی که با پایه خاک رس ساخته شده‌اند، با ملایمت بیشتری نسبت به چسب‌های پاک‌کننده بینی که ممکن است لایه‌ای از پوست را از بین ببرند، عمل می‌کنند. به جای از بین بردن لایه‌ای از پوست، خاک رس وارد منافذ می‌شود و می‌تواند به تدریج آلودگی و چربی را از بین ببرد.

برخی از ماسک‌های خاک رس حاوی گوگرد هستند که به تجزیه پوست مرده کمک می‌کند و ظاهر شدن جوش‌های سرسیاه را بهبود می‌بخشد. با این حال خیلی از افراد نسبت به گوگرد حساس اند؛ بنابراین اگر قبلاً از محصول گوگردی استفاده نکرده اید، بهتر است تست پوستی بر روی بازویتان انجام دهید.

۵. ماسک‌های ذغالی را امتحان کنید

یک ماسک مؤثر دیگر برای دانه های سیاه روی بینی ماسک ذغالی است. ذغال امروزه در انواع محصولات به دلیل داشتن خواص متعدد استفاده می‌شود. زغال یک سم‌زدای عالی است. عمیقا روی منافذ تاثیر می‌گذارد تا به بیرون آمدن آلودگی و چرک‌های دیگر کمک کند. ماسک‌های ذغالی متنوع و شگفت انگیزی بدون نسخه پزشک قابل خریداری هستند. یا اینکه می‌توانید قرص‌های زغال را از داروخانه بخرید، قرص‌ها را باز کنید و ماسک خانگی خود را با استفاده از مخلوطی از خاک رس بنتونیت، روغن درخت چای، عسل یا فقط آب معمولی تهیه کنید.

۶. رتینوئیدهای موضعی را امتحان کنید

برای از بین بردن دانه های سیاه روی بینی می‌توانید از ریتنوئیدهای موضعی استفاده کنید. رتینوئیدهای موضعی از ویتامین A به دست می‌آیند و منبع مطمئنی برای بهبود آکنه‌اند. آنها بدون نسخه یا با نسخه در دسترس هستند. علاوه‌بر این، رتینول باعث افزایش عملکرد سلول‎‌های پوستی شده و همچنین می‌تواند باعث کاهش چین و چروک پوست شود.

۷. از ژل سالیسیلیک اسید استفاده کنید

اسیدهای سالیسیلیک می‌توانند به از بین رفتن کراتین مسدود کننده منافذ پوست، که باعث ایجاد دانه‌های سیاه روی بینی می‌شود، کمک کنند. همچنین یک لایه‌بردار موثر نیز هست، اما شما باید از آن فقط در مناطقی از بدن که جوش‌های سر سفید یا سرسیاه دارد استفاده کنید. استفاده از آن در کل بدن می‌تواند منجر به مسمومیت با سالیسیلیک شود.

تجربیات شما در رابطه با از بین بردن دانه های سیاه روی بینی چیست؟ برای درمان دانه های سیاه روی بینی چه راهکارهای دیگری پیشنهاد می‌دهید؟ آيا تا به حال، برای رفع دانه های سیاه روی بینی به پزشک پوست مراجعه کرده‌اید؟ برایمان در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید!

ماسک‌های گلی برای لایه برداری و آبرسانی مناسب هستند و همچنین قابلیت جذب چربی، آلودگی‌ها و ناخالاصی‌های پوست را دارند. همچنین این خاصیت در ماسک‌های خاک رس نیز وجود دارد. این دو نوع ماسک در درمان جوش‌های سر سیاه بینی موثر است.

خیر؛ جوش‌های سرسیاه به طور معمول ایجاد درد و ناراحتی نمی‌کنند.

تقریبا خیر؛ اگر دچار جوش‌های سر سیاه هستید باید به طور مداوم از روتین پوستی مناسب استفاده کنید تا چربی پوست را کنترل و درنتیجه از ایجاد جوش‌های جدید جلوگیری کنید.

به طور معمول خیر ولی اگر به قصد از بین بردن، جوش‌ها را دستکاری کنید ممکن است باعث زخم و التهاب شوید.

پوستن، مرجع آموزشی پوست، مو و تن

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *