انواع جوش زیر پوستی و راهکارهای درمان آنها

جوش زیرپوستی به جوشی گفته می‌شود که در زیر سطح پوست تشکیل شده است. انواع جوش زیرپستی معمولاً از دور به چشم نمی‌آیند اما خود شخص با دست کشیدن بر روی سطح پوست می‌تواند آن‌ها را حس کند.

انواع جوش زیر پوستی چگونه ایجاد می‌شود؟

جوش‌های زیرپوستی با تجمع سلول‌های پوستی و چربی در یک فولیکول مو ايجاد می‌شوند. سلول‌های پوستی با پر کردن فضای فولیکول باعث متورم شدن آن و ايجاد برآمدگی بر روی پوست می‌شوند.

در ادامه به معرفی انواع جوش زیر پوستی می‌پردازیم:

۱. جوش زیرپوستی نرم

جوش‌های زیرپوستی نرم

همان‌طور که پیداست، این نوع جوش زیرپوستی، حالت نرم دارد.

– ظاهر

جوش‌های زیرپوستی نرم به شکل برآمدگی‌های روی سطح پوست دیده می‌شوند. دردناک و قرمز نیستند.

– نحوه ایجاد

این نوع جوش‌ها با تجمع ذرات و چربی در منفذ پوست ایجاد شده و سپس با لایه‌ای از سلول‌های پوستی مرده پوشانده می‌شوند. چربی این نوع جوش‌ها به صورت مایع و نرم باقی خواهد ماند.

– درمان جوش زیرپوستی نرم

این جوش‌ها با کاهش چربی اضافی و سلول‌های مرده درمان می‌شوند. متخصصان پوست اغلب با فشار ملایم آن‌ها را خارج کرده و سعی می‌کنند چربی جمع شده را به سطح پوست بیاورند. مراقبت از پوست در مقابل جوش‌های زیرپوستی می‌تواند احتمال ایجاد جوش‌های ملتهب را به شدت پایین بیاورد.

۲. جوش سفت زیر پوستی

جوش زیرپوستی سفت (میلیا)

به این نوع از جوش‌های زیرپوستی، میلیا گفته می‌شود. ویژگی‌های ظاهری، نحوه ایجاد و راهکار درمان جوش سفت زیر پوستی به صورت زیر است:

– ظاهر جوش سفت زیر پوستی

جوش‌های سفت زیرپوستی، سرهای سفید واضحی دارند که به شکل نقطه‌های سفید روی پوست ظاهر می‌شوند. برخلاف جوش‌های چرکی، میلیا قرمز و دردناک نیست و در ناحیه‌ی زیر چشم شایع است.

– نحوه‌ ایجاد

جوش‌های زپوستی سفت دقیقاً مشابه جوش‌های زیرپوستی نرم ایجاد می‌شوند با اين تفاوت که قسمت چربی سفت شده و به يک دانه يا شن شبيه می‌شود. قسمت سفيد چرک نيست بلکه توده‌ای از سلول‌های مرده و سبوم (چربی پوستی) است.

– درمان جوش زیرپوستی سفت

متخصصان پوست با یک برش کوچک بر روی جوش و سپس تخلیه‌ی چربی آن، میلیا را درمان می‌کنند. در صورت عدم درمان، میلیا می‌تواند با گذشت زمان به سطح پوست رسیده و تخلیه شود.

۳. جوش‌های زیرپوستی میکروسکوپی (میکروکومدون)

میکروکومدون

– ظاهر

با اینکه افراد مستعد جوش زیادی دارای جوش‌های زیرپوستی میکروسکوپی (میکروکمدون) هستند اما این جوش‌ها به قدری کوچک‌اند که با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیستند.

– نحوه ایجاد

جوش زیرپوستی میکروسکوپی اولین مرحله از جوش‌های ملتهب است. جوش‌های زیرپوستی میکروسکوپی با مسدود شدن مجرای چربی و منافذ توسط چربی اضافی و سلول‌های مرده‌ ایجاد می‌شوند. هر جوش در ابتدا یک میکروکمدون بوده است.

– درمان

درمان میکروکمدون‌ها نیز مانند جوش‌های زیرپوستی نرم بوده و شامل کاهش چربی اضافی پوست می‌شود. لایه‌برداری مرتب پوست به جلوگیری از جمع شدن سلول‌های مرده بر روی سطح پوست کمک می‌کند. درمان‌ جوش‌های زیرپوستی در این مرحله از ایجاد جوش‌های بزرگ‌تر جلوگیری می‌کند.

پیشگیری از انواع جوش زیرپوستی

نقطه های سفید روی پوست ناشی از میلیا

شاید اینطور به نظر برسد که جوش‌های زیرپوستی ناگهانی ایجاد می‌شوند اما با انجام چند کار ساده می‌توان از ایجاد آن‌ها جلوگیری کرد. برای کاهش احتمال ایجاد جوش می‌توانید از توصیه‌های زیر استفاده کنید:

– شستن صورت تنها دوبار در روز یا به هنگام عرق کردن

پوست مستعد جوش‌ زیرپوستی در صورت شسته شدن بیشتر از دو بار می‌تواند آسیب ببیند.

– عدم استفاده از اسکراب برای پوست صورت

پوست مستعد جوش ممکن است چرب یا کثیف به نظر برسد اما برای تمیز کردن آن نباید اسکراب کنید. اسکراب می‌تواند وضعیت پوست و جوش‌ها را بدتر کند.

– استفاده از محصولات پوستی غیر جوش‌زا

محصولات مراقبت از پوست

از محصولاتی استفاده کنید که روی آن‌ها غیرکمدون‌زا، غیرجوش‌زا یا فاقد چربی نوشته شده باشد.

– شستن روبالشتی و دیگر سطوح در تماس با پوست به صورت مرتب

سلول‌های مرده و باکتری‌ها می‌توانند روی الیاف نیز جمع شده و باعث مسدود شدن منافذ شوند.

– مراجعه به متخصص پوست

اگر مرتبا جوش زیرپوستی می‌زنید یا وضعیتشان بدتر شد، به متخصص پوست مراجعه کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *