لکه‌های قرمز روی ساق پا نشانه چیست؟

معمولاً لکه‌های قرمز روی ساق پا مسئله نگران‌کننده‌ای نیستند. اما بعضی اوقات، این لکه‌ها ممکن است خارش داشته باشند و اذیت کنند. گاهی اوقات، این لکه‌ها و برآمدگی‌ها نشانه‌ی یک شرایط جدی‌تر است.

در این مطلب می‌خواهیم بررسی کنیم که:

  1. دانه های قرمز روی ساق پا نشانه چیست؟
  2. قرمز شدن ساق پا نشانه چیست؟
  3. علت لکه های قرمز روی ساق پا چیست؟
  4. علت دانه های قرمز روی پوست بدون خارش چیست؟

دانه‌ها و لکه‌های قرمز ساق پا از جمله رایج‌ترین لکه‌های پوستی پا محسوب می‌شود و می‌تواند نشان‌دهنده یکی از موراد زیر باشد:

قبل از اینکه به بررسی دقیق‌تر این موراد بپردازیم، به طور خلاصه می‌توان گفت مشخصات لکه‌های قرمز روی ساق پا در اثر علل مختلف، به صورت زیر است:

علت لکه‌های قرمز روی ساق پا

ویژگی‌ها

پوست مرغی

عدم خارش پا، دانه‌های قرمز و سفید رنگ

فولیکولیت

گاهی با عفونت همراه است، می‌تواند ناشی از ویروس‌ها و یا قارچ‌ها باشد

اگزما

همراه با خارش، حالت لک‌مانند روی پا

کهیر

ورم‌های برآمده و خارش‌دار

نیش حشرات

خارش زیاد

پسوریازیس

لکه‌های قرمز و پوسته‌پوسته

سرطان پوست

درخشان، شبیه زخم‌های باز، اگر بیش از حد در معرض نور خورشید باشید ممکن است متبلا به سرطان پوست شوید.

۱. کراتوزیس پیلاریس یا پوست مرغی

پوست مرغی

پوست مرغی یا می‌تواند از مهم‌ترین علت دانه های قرمز روی ساق پا باشد. پوست‌مرغی به صورت برآمدگی‌های قرمز رنگ و یا سفید رنگی است که شبیه سیخ شدن مو در قسمت‌های گوشتی‌تر پاها است.

اگر خارش نداشته باشید یا خارش خیلی کمی داشته باشید، ممکن است که قرمز شدن پوست پای شما ناشی از کراتوزیس پیلاریس باشد. این اتفاق خیلی شایع است و تقریبا در ۵۰ تا ۸۰٪ نوجوانان و ۴۰٪ بزرگسالان دیده می‌شود.

– درمان پوست مرغی

کرم‌های زیادی وجود دارند که به صورت بدون نسخه داده می‌شوند و برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست ساخته شده‌اند.

به دنبال محصولاتی بگردید که این مواد را داشته باشند:

کرم‌های دارویی زمانیکه همراه کرم‌های مرطوب‌کننده‌ی قوی استفاده بشوند اثر بیشتری در از بین بردن لکه‌های قرمز روی ساق پا ناشی از این عارضه را دارند. دراین مورد هیچ راه حل قطعی‌‌ای وجود ندارد، اما مرطوب و هیدراته نگه داشتن پوستتان کمک زیادی میکند. در بعضی از موارد، درمان با لیزر هم ممکن است به کار برده شود.

۲. فولیکولیت

موی زیرپوستی (فولیکولیت)

فولیکولیت یکی دیگر از رایج‌ترین علت دانه های قرمز روی ساق پا است. قرمز شدن پوست پا ناشی از فولیکولیت گاهی با عفونت همراه است. زیرا فولیکولیت معمولاً ناشی از یک عفونت در فولیکول‌های پوست سر یا نواحی‌ای از بدن است که اصلاح شده است.

فولیکولیت اغلب مواقع به خاطر باکتری استاف (staphylococcus aureus) است. همچنین فولیکولیت می‌تواند ناشی از التهاب ناشی از موهای نروییده، ویروس‌ها یا قارچ نیز باشد. در صورتی که فولیکولیت درمان نشود، می‌تواند به جوش کورک (که یکی از رایج‌ترین انواع جوش بدن است) ختم می‌شود.

اصلاح کردن، لباس‌های تنگ پوشیدن و ترکیب گرما و عرق، از دلایل شایع فولیکولیت است. فولیکولیت می‌تواند افراد در سنین مختلف را تحت تاثیر قرار دهد، اما عواملی وجود دارند که احتمالا ریسک بروز آن را بالاتر می‌برد.

– درمان فولیکولیت

فولیکولیت معمولا خودش خود به خود خوب می‌شود. اگر لکه‌های قرمز روی ساق پا ناشی از فولیکولیت، بیشتر از ۱۰ روز ماندگار شد یا بدتر شد، باید به پزشک مراجعه کنید. معمولا از آنتیبیوتیک‌ها به شکل قرص یا کرم برای درمان فولیکولیت‌های شدید یا مزمن استفاده می‌شود.

۳. اگزما از علل لکه‌های قرمز ساق پا

اگزما لکه‌های قرمز روی ساق پا

اگر نواحی قرمز پوست دچار خارش شدید شوند و لک قرمز ایجاد کنند، احتمالاً اگزما دارید. آتوپیک درماتیت، درماتیت عصبی و اگزمای نومولار که از رایج‌ترین انواع اگزما هستند، می‌توانند منجر به لکه‌های قرمز روی ساق پا شوند.

اگزما ممکن است خشک و پوسته پوسته باشد یا تاولی باشد و مایع شفافی روی آن جریان داشته باشد. اگزما گاهی عود می‌کند. از علل شایع آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– درمان اگزما

داروهایی برای درمان اگزما وجود دارند که شامل آنتیبیوتیک‌ها، آنتی‌هیستامین‌ها و کورتیکواستروئیدها می‌شوند. پزشک متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا داروهایی را که بیشترین اثر را برای شما دارند، پیدا کنید. 

استفاده‌ی مداوم از کرم‌های مرطوب‌کننده‌ی غیردارویی و روغن‌ها نیز معمولاً برای درمان و جلوگیری از التهاب‌های اگزما پیشنهاد می‌شود. البته برای درمان قطعی اگزما بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک معالج در جهت یافتن عوامل ایجاد اگزمایتان و کاهش تماس شما با آن عوامل، کمک می‌کند.

۴. کهیر و لکه‌های قرمز روی ساق پا

کهیر روی پا

تقریبا ۲۰٪ مردم در زندگی‌شان دچار کهیر می‌شوند. کهیر، ورم‌های برآمده و خارش‌داری است که قرمز رنگ یا به رنگ پوست‌ است. زمانیکه وسط آن‌ها را فشار دهید به رنگ سفید درمی‌آیند. کهیر می‌تواند هر جای بدن ایجاد شود، و مردم در هر سنی ممکن است به آن مبتلا شوند. خیلی از اوقات لکه‌های قرمز روی ساق پا ممکن است همان کهیر باشد.

عوامل ایجاد کهیر عبارتند از:

– درمان کهیر

کهیر معمولاً بدون درمان، خوب می‌شود، به جز در موارد واکنش آلرژیک. آنتی‌هیستامین‌ها شایع ترین درمان کهیر به حساب می‌آیند.

۵. نیش حشرات

دانه های قرمز روی ساق پا ناشی از نیش حشرات دانه های قرمز روی ساق پا ممکن است جای گزش حشرات باشند، مخصوصاً اگر خارش زیادی داشته باشند. از شایع‌ترین مجرمان در قلمروی حشرات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. مورچه آتشین

گزش مورچه‌های آتشین سوزش زیادی دارد، که ممکن است به صورت دسته‌های کنار هم ظاهر شوند. این برآمدگی‌های قرمز ممکن است چرک هم داشته باشند. ممکن است که همراه آن برآمدگی و سپس تاول هم ایجاد شود.

– درمان لکه های قرمز روی ساق پا ناشی از مورچه آتشین

درمان آن شامل انواع مختلف آنتی‌هیستامین‌ها، کمپرس سرد و مسکن‌ها است.

۲. پشه‌ها

علت دانه های قرمز روی ساق پا ممکن است جای نیش پشه باشد. دست‌زدن به محل گزش پشه‌ها ممکن است که سخت باشد. آن‌ها میتوانند به صورت تکی باشند یا به صورت دسته‌ای. ممکن است قرمز هم بشوند.

– درمان دانه‌های قرمز ساق پا ناشی از نیش پشه

خارش ناشی از گزش پشه‌ها را می‌توان با استفاده‌ی موضعی از نارون کوهی یا کرم هیدروکورتیزون کاهش داد.

۳. کک

کک ها به شکل دسته‌ای خودشان را نشان میدهند، هر کدام ۳ یا ۴ تا برآمدگی قرمز رنگ. اطراف هر برآمدگی یک دایره‌ی قرمز نازک قرار دارد. این برآمدگی‌ها ممکن است که خونریزی هم داشته باشند. اگر محل گزش چرکی شود،‌ باید آن را به یک پزشک نشان دهید.

– درمان لکه‌های قرمز ساق پا ناشی از کک

کرم‌های هیدروکورتیزون و آنتی‌هیستامین‌ها معمولا برای کم کردن خارش آن‌ها کافی هستند.

۴. شپش بدن

شپش بدن شپش می‌تواند روی سر، نواحی تناسلی یا جاهای مختلف بدن از جمله ساق پا پیدا شود. گزش‌ شپش‌ها شبیه دسته‌ای از گزش‌های قرمز یا صورتی رنگ هستند که می‌تواند منجر به لکه‌های قرمز روی ساق پا شوند. ممکن است که در کنار برآمدگی‌ها تخم‌هایی هم ببینید.

– درمان شپش بدن

کاهش هجوم شپش‌ها با جدا کردن تخم‌ها، و استفاده‌ي موضعی از کرم‌هایی که برای این مشکل ساخته شده‌اند، ‌به شما کمک می‌کند تا برآمدگی‌ها را درمان کنید.

۶. پسوریازیس

لکه های پوستی قرمز

پسوزیاریس یک بیماری مزمن است که لکه‌های قرمز و پوسته‌پوسته را روی ساق پا به وجود می‌آورد. یکی از انواع پسوریازیس، پسوریازیس خالدار (guttate psoriasis) است که نقاط قرمز یا صورتی‌رنگی را ایجاد می‌کند که ممکن است پوسته‌پوسته هم باشند. این نقاط معمولاً روی بالاتنه و دست‌ها و پاها قرار دارند.

بعد از پسوریازیس پلاکی، سوریاس خالدار دومین نوع شایع پسوریازیس است. این بیماری ممکن است تعداد بسیار زیادی از لکه‌های قرمز را به طور همزمان روی ساق پا ظاهر کند.

– درمان پسوزیاریس

استفاده‌ی موضعی از روغن‌ها، مثل کورتیکواستروئید ‌ها، می‌تواند در کم کردن شیوع آن تاثیر داشته باشد. اگر برامدگی‌ها زیاد شوند، ممکن است که کار سختی باشد. نور‌درمانی نیز میتواند استفاده شود. این درما‌ن‌ها ممکن است شامل استفاده از نور فرابنفش یا ترکیبی از نور فرابنفش و درمان حساس‌سازی سبکی، مثل سورالن باشد.

۷. سرطان پوست

سرطان سلول پایه‌ای پوست

انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد که ممکن است به شکل لکه‌های قرمز روی ساق پا و سایر نقاط بدن خودش را نشان دهد. مانند basal cell carcinoma (BCC) (سرطان سلول پایه‌ای) و بیماری Bowen’s (بوون). سرطان پوست معمولا به‌علت در معرض خورشید بودن به صورت مداوم و محافظت نشده ایجاد می‌شود.

سرطان سلول پایه‌ای شایع‌ترین نوع سرطان پوست است. سرطان سلول ‌پایه‌ای، رشد غیرعادی‌ای است که در لایه‌ی سلولی پایه‌ای پوست شکل می‌گیرد. آن‌ها اغلب به شکل یک برآمدگی قرمز و براق ظاهر می‌شوند و شبیه یک زخم باز هستند.

– درمان سرطان پوست

سرطان سلول پایه‌ای و لکه‌های ناشی از بیماری بوون باید از طریق عمل جراحی از بین بروند.

دانه های قرمز روی پوست بدون خارش

با توجه به مورادی که در بالا ذکر کردیم، اگر لکه‌های قرمز روی ساق پا بدون خارش باشد، این مورد در نتیجه یکی از موارد زیر است:

درمان خانگی لکه‌های قرمز روی ساق پا

اگر دانه‌های قرمز روی ساق پای شما پخش شده باشند، علاوه بر خارش، ممکن است لکه نیز ایجاد کند. راهکارهای درمان خانگی شامل موارد زیر است:

– ژل آلوورا

ژل آلوئه ورا برای اگزما

شما می‌توانید ژل آلوورا را بخرید یا گیاه آن را ببرید و از مایع چسبناک میان برگ‌های آن استفاده کنید. 

– سرکه‌ی سیب و سرکه‌ی سفید

اگر به صورت موضعی استفاده شود، هر نوع از سرکه می‌تواند به آرام کردن پوست دارای خارش و التیام دانه‌های قرمز روی ساق پا کمک کند.

– محلول کالامین

محلول کالامین را می‌توان به صورت موضعی روی لکه‌های قرمز روی ساق پا استفاده کرد.

– نارون کوهی

به راحتی نارون کوهی را روی لکه‌های قرمز روی ساق پا بریزید.

– بلغور جو دوسر

طرز استفاده از جوپرک برای اگزما بلغور جو دوسر، مواد شیمیایی‌ای به نام آونانترامید دارد که التهاب و خارش را کاهش می‌دهد. جودوسر همچنین فعالیت هیستامین‌ها را متوقف می‌کنند (یعنی موادی که در بدن شما باعث واکنش‌های آلرژیک می‌شوند).

تجربیات شما در مورد لکه‌های قرمز روی ساق پا چیست؟ در قسمت دیدگاه‌ها نظرات ارزشمند خود را بنویسید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *