از بین بردن چاله های جای جوش؛ چگونه چاله های جای جوش را از بین ببریم؟

چاله‌های جای جوش، جای زخم‌های عمیقی روی پوست هستند که به خودی خود برطرف نمی‌شوند. روش‌های موجود برای از بین بردن چاله های جای جوش، می‌تواند این فرو رفتگی ها را از بین برده یا ظاهر ناخوشایند آن‌ها را به حداقل برساند.

درمان خانگی چاله های جای جوش

درمان خانگی چاله های جای جوش

در ابتدا به بررسی درمان چاله‌های صورت با روش خانگی می‌پردازیم و پس از آن درمان‌های تخصصی فرورفتگی جای جوش را بررسی خواهیم کرد.

۱. درمان‌های بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک 

درمان‌های بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک، از کرم‌های رایج گرفته تا چسب زخم‌های سیلیکونی، عمدتا از طریق آبرسانی به پوست و کاهش پیدایی جای زخم عمل می‌کنند. این درمان‌ها همچنین به کاهش احساس خارش و ناراحتی شما کمک می‌کنند.

 این نوع از درمان فرورفتگی جای جوش، بدون نیاز به داشتن نسخه‌ی پزشک به سهولت در دسترس است. با این وجود تاثیر این درمان‌ها ممکن است بعد از گذشت چند ماه مشخص شود و برای کسب بهترین نتیجه، باید دائما از آن‌ها استفاده کرد.

در برخی موارد، استفاده‌ی دائم از این مواد باعث افزایش خطر عوارض جانبی، مانند ایجاد جوش و سوزش، می‌شود.

۲. ماساژ صورت برای از بین بردن چاله های جای جوش

ماساژ صورت برای از بین بردن چاله های جای جوش

ماساژ صورت مستقیما جای زخم را از بین نمی‌برد. اما می‌توان از آن به عنوان مکمل سایر درمان‌ها استفاده کرد. تصور می‌شود که ماساژ صورت باعث کاهش التهاب و تقویت گردش خون در پوست می‌شود، همچنین سموم را دفع می‌کند و در نتیجه متوجه بهبود کلی بافت و رنگ پوست خود خواهید شد.

ماساژ صورت عوارض جانبی ندارد، اما تاثیر آن‌ها روی چاله‌های جای جوش چندان مورد مطالعه قرار نگرفته است. حداقل می‌توان گفت که ماساژ هفتگی یا ماهانه در کاهش استرس و التهاب نقش دارد.

درمان تخصصی برای از بین بردن چاله های جای جوش

در این روش‌ها برای ترمیم چاله صورت، نیاز به مراجع به پزشک، بررسی دقیق، مشاوره و سپس انتخاب بهترین روش درمانی است. بهترین روش‌های درمانی تخصصی برای درمان فرورفتگی جای جوش عبارتند از:

۱. درمان فرورفتگی جای جوش با لایه‌برداری شیمیایی

درمان فرورفتگی جای جوش با لایه‌برداری شیمیایی

از لایه‌برداری با مواد شیمیایی برای انواع مختلفی از مشکلات زیبایی، از جمله کاهش چین و چروک و جای زخم، استفاده می‌شود. این درمان‌ها، لایه‌ی روی پوست (اپیدرم) را برمی‌دارند تا سلول‌های جدید به جای آن رشد کنند. به این کار لایه‌برداری گفته می‌شود.

لایه‌برداری با مواد شیمیایی چاله‌های جای جوش را از بین نمی‌برد بلکه می‌تواند باعث کاهش پیدایی آن‌ها شود. این مواد بهترین نتیجه را بر جای زخم‌های سطحی و صاف دارند.

از این مواد شیمیایی در لایه‌برداری استفاده می‌شود:

عوارض جانبی رایج این روش شامل پوست پوست شدن، قرمز شدن و احساس سوزش است.

لایه‌بردارهای شیمیایی فقط لایه‌ی خارجی پوست را از بین می‌برند، به همین برای رسیدن به بهترین نتیجه باید مرتب از آن‌ها استفاده کرد. متخصص پوست شما ممکن است بسته به میزان سازگاری پوست شما و نوع مواد مورد استفاده توصیه کند که هر دو هفته یا چهار هفته یک بار از این مواد استفاده کنید.

۲. میکرودرم ابریژن (لایه‌برداری مکانیکی)

میکرودرم ابریژن (لایه‌برداری مکانیکی)

یکی دیگر از روش‌های درمانی ترمیم پوست که لایه‌ی روپوست یا همان اپیدرم را برمی‌دارد، میکرودرم ابریژن است.

در میکرودرم ابریژن از مواد ساینده برای برداشتن سلول‌های پوست استفاده می‌شود. این کار معمولا توسط متخصص پوست انجام می‌شود، اما کیت‌های خانگی آن هم موجود است.

میکرودرم ابریژن معمولا عوارض جانبی به همراه ندارد اما وقتی بهترین نتیجه را می‌دهد که مرتبا تکرار شود. همچنین بیشترین کارایی این روش برای جای زخم‌های کوچک و سطحی است.

۳. درمان فرورفتگی جای جوش با درمابراسیون

یکی دیگر از روش‌های درمانی ترمیم پوست درمابراسیون است. برخلاف روش مشابه یعنی میکرودرم ابریژن که فقط لایه‌ی اپیدرم را برمی‌دارد، در روش درمابراسیون هم لایه‌ی اپیدرم و هم لایه‌ی میانی پوست (درم) برداشته می‌شود.

این کار در مطب پزشک انجام می‌شود و ممکن است نیازمند بیهوشی کامل باشد. متخصص پوست با قرار دادن یک دستگاه صیقل دهنده روی پوست، لایه‌ی اپیدرم و بخش‌هایی از لایه‌ی درم را برمی‌دارد تا پوست لطیف‌تر و رنگی‌تر زیر آن ظاهر شود. درمابراسیون برای جای زخم‌های عمیق‌تر روش موثری نیست.

عوارض جانبی درمابراسیون

۴. رفع چاله های رو صورت با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ درمان سوراخ های جای جوش

به میکرونیدلینگ «درمان کلاژن سازی» یا به بیان ساده نیدلینگ هم می‌گویند. نیدلینگ یک روش درمانی تدریجی است که برای انجام آن با سوزن پوست را سوراخ می‌کنند.

منظور از انجام این کار این است که پس از خوب شدن زخم چاله‌ها، پوست کلاژن بیشتری تولید کند تا به شکل طبیعی چاله‌ها پر شوند و کمتر نمایان باشند. ایجاد کبودی، تورم و عفونت از عوارض جانبی این درمان است.

برای کسب نتیجه‌ی حداکثری توصیه می‌شود هر دو الی شش هفته یک بار این درمان را تکرار کنید. احتمالا نتایج قابل توجه را ظرف نه ماه مشاهده خواهید کرد.

۵. درمان فرورفتگی جای جوش با فیلر‌های پوست

درمان فرورفتگی جای جوش با فیلر‌های پوست

فیلرهای پوست از قبیل مواد بر پایه‌ی کلاژن یا چربی، به ناحیه‌ی مورد نظر تزریق می‌شوند. فیلرهای پوست جای زخم‌ها را کاملا از بین نمی‌برند، بلکه از طریق پر کردن پوست باعث بهبود ظاهر آن می‌شوند. نتایج این درمان بسته به فیلر مورد استفاده‌، بین ۶ ماه تا به شکل مادام‌العمر باقی خواهند ماند. این فیلرها خطراتی از قبیل سوزش، عفونت و ایجاد حساسیت به همراه دارند.

۶. از بین بردن چاله های جای جوش با لیزر

۱. ترمیم پوست با لیزر ساینده

ترمیم با لیزر ساینده از طریق برداشتن لایه‌های نازک پوست، گودی جای جوش را از بین می‌برد.  این درمان بیشترین میزان جراحی و برش را بین روش‌های ترمیم پوست با لیزر دارد و بهبود نیازمند یک تا دو هفته زمان است. اما نتایج بدست آمده معمولا بدون نیاز به درمان دیگری چندین سال باقی خواهند ماند.

ممکن است متخصص پوست شما باز برای از بین بردن چاله های جای جوش از روش درمان موضعی جای آکنه (به اختصار روش FAST) را پیشنهاد دهد.

عوارض جانبی لیزر ساینده

۲. از بین بردن چاله های جای جوش با لیزر غیرتخریبی

از بین بردن چاله های جای جوش با لیزر غیرتخریبی

ترمیم پوست با لیزر غیرتخریبی نسبت به روش پیشین کمتر پوست را برش می‌دهد و بهبودی در زمان کمتری حاصل می‌شود. در واقع مادامی که مشکلاتی پیش نیاید می‌توانید بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های عادی زندگی خود ادامه دهید.

هرچند این ویژگی برای برخی از افراد یک مزیت محسوب می‌شود، اما همچنین بدان معنی است که روش مذکور به اندازه‌ی ترمیم با لیزر تخریبی موثر نیست.

در این نوع درمان به جای آن که لایه‌های آسیب‌دیده‌ی پوست را بردارند، پوست را تحریک می‌کنند تا کلاژن بیشتری تولید کند. تاثیر این درمان به مرور مشخص خواهد شد اما ممکن است به اندازه‌ی درمان با لیزر تخریبی نتیجه‌بخش نباشد. 

عوارض جانبی لیزر غیرتخریبی

۷. رفع چاله های رو صورت با پانچ

درمان چاله های چای جوش با پانچ

در روش پانچ متخصص پوست با ابزاری که به آن پانچ می‌گویند سوراخ های جای جوش را از بین می‌برد.

خود پانچ طوری طراحی شده که اندازه‌ی آن از جای زخمی که قرار است آن را برداریم بزرگتر باشد. اگرچه این کار چاله‌های جای جوش را از بین می‌برد، اما یک جای زخم کوچک‌تر در سطح پوست باقی می‌گذارد. این درمان که فقط یک نوبت انجام می‌شود هیچ عوارض جانبی دیگری به همراه ندارد.

درمان قطعی فرورفتگی جای جوش

شاید وسوسه شوید که همه‌ی راهکارهای درمان سوراخ های جای جوش که در دسترس است را امتحان کنید، اما بهترین کار قبل از اقدام برای خلاص شدن از شر گودی جای جوش این است که با پزشک متخصص پوست خود مشورت کنید. همچنین باید وضعیت فعلی سلامت پوست خود را در نظر بگیرید. مثلا اگر هنوز روی چاله‌های جای جوش، آکنه وجود دارد، متخصص پوست شما قبل از هر اقدامی برای ترمیم چاله صورت، لازم خواهد دانست که ابتدا آکنه‌ها را درمان کند.

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *