روتین پوستی؛ مراحل مراقبت از پوست در صبح و شب چیست؟

روتین مراقبت از پوست به حفظ سلامت همه‌جانبه‌ی پوست و بهبود مشکلاتی مانند آکنه، جای زخم و لکه‌های سیاه کمک می‌کند. روتین پوستی را می‌توان یک بار در صبح و یک بار در شب قبل از خواب انجام داد. در ادامه مراحل روتین پوست در صبح و شب را بررسی خواهیم کرد.

روتین پوستی چیست

روتین پوست مراحلی است که روزانه برای مراقبت از پوست صورت و پیشگیری از بروز جوش، لکه‌ها، کک‌ومک، جای جوش، پیری و غیره انجام می‌شود. به طور کلی روتین پوستی یک مرتبه صبح و یک مرتبه در شب انجام می‌شود که هر کدام مراحل خاص خود را دارد که در ادامه مفصلاً توضیح داده‌ایم.

روتین پوستی صبح

مراحل روتین صبح‌گاهی پوست

هدف از روتین مراقبت صبحگاهی از پوست، پیشگیری و محافظت از پوست است. پوست شما در طول روز در معرض محیط بیرون قرار دارد، بنابرین اقدامات صبحگاهی ضروری برای مراقبت از پوست عبارتند: از مرطوب کردن پوست و استفاده از مواد ضد آفتاب.

اگر دنبال روتین صبح‌گاهی ساده هستید، گام‌های زیر کافی است. مراحل مراقبت از پوست در صبح بعد از بیدار شدن به طور ساده عبارتند از:

در ادامه مراحل کامل روتین صبح‌گاهی پوست را بیان خواهیم کرد.

گام ۱: پاک کردن صورت با محصولات بر پایه‌ی آب (میسلار واتر)

معرفی محصول: این پاک‌کننده‌ها عمدتاً حاوی موادی موسوم به سورفکتانت هستند که باعث می‌شوند آلودگی‌ها و عرق در اثر شست‌وشو با آب از بین برود. این مواد پاک‌کننده معمولا چربی‌هایی را نیز که در اثر استعمال پاک‌‌کننده‌های بر پایه‌ی چربی روی پوست جمع شده‌اند از بین می‌برند.

روش استفاده: روی پوست مرطوب ماساژ دهید و قبل از خشک شدن با آب بشویید.

گام ۲: استفاده از تونر 

معرفی محصول: تونرها به منظور بازسازی پوست از راه آبرسانی به آن و از بین بردن سلول‌های مرده و آثار آلودگی به جا مانده پس از پاک کردن صورت استفاده می‌شوند. 

روش استفاده: بلافاصله بعد از پاک کردن صورت، این مواد را یا مستقیما به آرامی روی پوست بریزید یا آن را روی پنبه ریخته و روی صورت به سمت بیرون بکشید.

گام ۳: سرم آنتی اکسیدان

معرفی محصول: در سرم‌ها مقدار زیادی از یک ماده‌ی خاص وجود دارد. سرم بر پایه‌ی آنتی اکسیدان از پوست در مقابل آسیب ناشی از مولکول‌های ناپایدار موسوم به رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. ویتامین C و ویتامین E آنتی اکسیدان‌های رایجی هستند که از آن‌ها برای بهبود بافت و استحکام پوست استفاده می‌شود.

روش استفاده: چند قطره روی صورت و گردن بریزید.

گام ۴: کرم دور چشم

استفاده از کرم دور چشم در روتین صبح گاهی پوست

اطراف چشم معمولا نازک‌تر و حساس‌تر است. همچنین در برابر نشانه‌های بالا رفتن سن، از جمله پیدایش خطوط چین و چروک، گودی زیر چشم و تیرگی پوست آسیب‌پذیرتر است. یک کرم دور چشم باکیفیت باعث روشنایی، نرمی و افزایش استحکام پوست این ناحیه می‌شود، اما مشکل را کاملا برطرف نخواهد کرد. برای استفاده کردن از کرم دور چشم با استفاده از انگشت حلقه مقدار کمی از این کرم را به ناحیه‌ی دور چشم به صورت ضربه‌های ملایم بمالید.

گام ۵: مرطوب‌کننده

معرفی محصول: مرطوب کننده‌ها باعث نرمی پوست و کاهش ناراحتی آن می‌شوند. افراد دارای پوست خشک باید از کرم یا بالم استفاده کنند. کرم‌های غلیط‌تر بهترین کارایی را بر پوست نرمال یا ترکیبی دارند و توصیه می‌شود از مرطوب کننده‌های مایع و ژل‌ها برای پوست‌های چرب استفاده شود.

ترکیباتی که استفاده از آن‌ها در مرطوب‌کننده‌ها موثر است عبارتند از:

  • گلیسیرین
  • سرامید
  • آنتی اکسیدان‌ها
  • پپتیدها

روش استفاده: به اندازه‌ی یک ذره بیشتر از یک نخود مرطوب‌کننده را بردارید و بین دست‌ها گرم کنید. در جهت بالا، ابتدا روی گونه‌ها سپس روی بقیه‌ی قسمت‌های صورت بمالید.

گام ۶: ضد آفتاب (مرحله مهم در روتین پوستی صبحگاهی)

استفاده از ضد آفتاب در فضای بیرون

استفاده از ضد آفتاب یک گام نهایی بسیار مهم در روتین پوستی صبح است. این کار نه تنها خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد، بلکه همچنین باعث کاهش نشانه‌های کهولت سن می‌شود. انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند کرم ضد آفتابی انتخاب کنید که ضریب محافظت از آفتاب (به اختصار SPF) در آن ۳۰ یا بیشتر باشد.

روش استفاده: بدون محدودیت روی تمام صورت پخش کنید و ماساژ دهید. حتما ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن ضد آفتاب بزنید.

گام ۷: فوندیشن یا یک زیرسازِ آرایشی

معرفی محصول: اگر قصد آرایش کردن دارید، یک لایه‌ی زیرساز باعث می‌شود پوست شما صاف و یکدست شود. از یک فوندیشن — که به شکل کرم، محلول یا پودر موجود است— یک مرطوب‌کننده‌ی رنگی سبک یا بی بی کرم استفاده کنید.

روش استفاده: مواد آرایشی را با استفاده از قلم‌مو یا اسفنج روی صورت بمالید. از وسط صورت شروع کنید و به طور یکنواخت به سمت بیرون بکشید. برای یکدست شدن حاشیه‌ها از یک اسفنج مرطوب استفاده کنید.

روتین پوستی شب

مراحل روتین شب

این مرحله از مراحل روتین مراقبت از پوست را در شب باید انجام دهید. قبل از خواب با استفاده از محصولات غلیط‌تر بیشتر به فکر ترمیم آسیبی باشید که طی روز به پوست شما وارد شده است. در همین زمان باید موادی که پوست را در برابر اشعه‌ی آفتاب آسیب‌پذیر می‌کنند استفاده کرد. مانند لایه‌بردارهای فیزیکی و شیمیایی.

اگر به دنبال روتین ساده هستید، مراحل ابتدایی مراقبت از پوست قبل از خواب عبارتند از:

اما اگر به طور حرفه‌ای می‌خواهید روتین پوستی را رعایت کنید، مراحل کامل مراقبت از پوست قبل از خواب عبارتند از:

گام ۱: پاکسازی صورت قبل از خواب با پاک‌کننده‌های روغنی

شستن صورت برای جلوگیری از دانه‌های سیاه روی بینی

معرفی محصول: پاک‌کننده‌های بر پایه‌ی چربی، هم چربی طبیعی تولید شده توسط پوست را از بین می‌برند و هم مواد چربی موجود در مواد آرایشی را.

روش استفاده: دستورالعمل ویژه‌ی محصول را اجرا کنید. ممکن است به شما توصیه شده باشد که پاک کننده‌ی آرایش را روی پوست مرطوب یا خشک بمالید.

پس از استفاده پوست را ماساژ دهید تا تمیز شود و بعد آن را با آب بشویید.

گام ۲: ژل شست‌وشوی بر پایه‌ی آب

معرفی محصول: شست‌وشو دهنده‌های بر پایه‌ی آب با آرایش و آلودگی‌های روی پوست طوری واکنش می‌دهند که باعث می‌شود در اثر شست‌وشو با آب پاک شوند.

گام ۳: لایه‌بردار یا ماسک خاک رس برای پاکسازی صورت قبل از خواب

ماسک خاک رس برای لایه برداری صورت در زن جوان

معرفی محصول: لایه‌برداری از سطح پوست سلول‌های مرده را از بین می‌برد و منافذ پوست را باز می‌کند. همان‌طور که در مطلب درمان منافذ باز پوست صورت توضیح داده‌ایم، یکی از روش‌های بستن منافذِ باز، استفاده از ماسک خاک رس است.

ماسک‌‌های خاک رس گرفتگی منافذ پوست را برطرف و چربی اضافی را هم جذب می‌کنند. بهتر است شب از این ماسک‌ها استفاده کنیم تا آلودگی‌های باقیمانده از بین بروند و پوست بهتر بتواند سایر محصولات را جذب کند.

گام ۴: اسپری یا تونر آبرسان

آخرین مرحله‌ی روتین پوستی شب برای تمیز کردن پوست استفاده از یک اسپری یا تونر آبرسان است

گام ۵: سرم‌ها و عصاره‌ها

سرم‌ها ترکیبات قوی را مستقیما به پوست می‌رسانند. عصاره‌ها نوعی سرم هستند که در آب رقیق شده‌اند. ویتامین E برای پوست خشک عالی است و آنتی اکسیدان‌هایی مانند عصاره‌ی چای سبز برای پوست‌های غیر شاداب مفید هستند. اگر زیاد جوش می‌زنید رتینول یا ویتامین C را امتحان کنید.

روش استفاده: ۲۴ ساعت قبل از استفاده از سروم یا عصاره‌ی جدید، پچ تست انجام دهید. اگر ظاهر پوست تغییر نکرد، محصول را روی دست خود ریخته و روی پوست فشار دهید.

می‌توان از چند محصول مختلف روی هم استفاده کرد. فقط محصولات بر پایه‌ی آب را قبل از محصولات بر پایه‌ی چربی روی پوست خود بمالید و حدود ۳۰ ثانیه بین هر کدام صبر کنید.

گام ۶: ترمیم کننده‌ی لک و جوش

معرفی محصول: محصولات ضد التهاب برای درمان جوش‌های که سر باز کرده‌اند مناسب هستند. پس از استعمال مواد ضد التهاب، از مواد خشک کننده‌ی جوش استفاده کنید. موادی که جوش را به شکل مشهود خشک می‌کنند برای استفاده‌ی شبانه عالی هستند.

گام ۷: سرم یا ماسک آبرسان

معرفی محصول: بعضی از محصولات آرایشی بهداشتی باعث گرفتگی منافذ پوست می‌شوند اما ماسک‌های آبرسان این مشکل را ندارند. تأثیرگذاری قوی این ماسک‌ها در افزایش رطوبت پوست باعث می‌شود برای پوست‌های خشک ایده‌آل باشند.
روش استفاده: این ماسک‌ها در شکل‌های متنوع عرضه می‌شوند. بعضی به صورت سرم هستند، بعضی به شکل ماسک‌های ورقه‌ای کره‌ای. بعضی در تمام طول شب باید روی پوست بمانند که در این صورت، باید در پایان روتین از آن‌ها استفاده کنید. کافی است به دستورالعمل روی بسته‌بندی عمل کنید تا مشکلی ایجاد نشود.

گام ۸: کرم دور چشم

این مرحله همانند روتین صبح است.

گام ۹: کرم شب یا ماسک خواب

استفاده از کرم‌های شب یک قدم آخر کاملاً اختیاری اما ارزشمند در روتین پوستی شب است. هدف استفاده از کرم‌های روز محافظت از پوست است، اما کرم‌های شب که مرطوب‌کننده‌هایی قوی هستند به ترمیم سلول‌ها کمک می‌کنند.

از طرفی ماسک‌های خواب باعث جذب سایر محصولات مورد استفاده می‌شوند و ترکیبات مرطوب‌کننده‌ی موجود در آن‌ها به قدری ملایم است که می‌توانند در تمام طول شب روی پوست بمانند.

کلام آخر

تمام مراحل روتین‌ مراقبت ار پوست برای همه‌ی افراد مناسب نیست، پس بدون نگرانی مراحل دلخواه را از فهرست بالا در روتین خود بگنجانید. مهمترین نکته این است که روتین مراقبت از پوستی را انتخاب کنید که با پوست شما سازگار است و به بهبود پوست شما کمک می‌کند. تجربیات شما از روتین پوستی چیست؟ آیا تا به حال مراحل روتین پوست را امتحان کرده‌اید؟

درصورتی که بر روی صورت خود آرایش دارید بهتر است آن را ابتدا با میسلار واتر پاک کرده، سپس با شوینده بشویید وگرنه نیازی به استفاده از آن نیست.

ترتیب روتین پوستی بله ولی انتخاب شوینده، مرطوب کننده و غیره بستگی به نوع پوستتان (خشک، چرب، معمولی) دارد.

برای پیشگیری می‌توانید از سن ۲۰-۲۵ سالگی از کرم دور چشم استفاده کرد. ولی استفاده از آن با دیدن اولین نشانه‌های چین و چروک کنار چشم ضروری است.

میسلارواتر در صورت نداشتن آرایش، سرم ها (استفاده از آنها ضروری نیست ولی به سلامتی بیشتر پوست کمک خواهند کرد) و ماسک خواب.

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *