۸ علت لکه‌های سفید روی پوست صورت، دست و گردن + تصاویر

احتمالا متوجه لکه‌های سفید روی پوست به صورت پراکنده‌ روی گونه‌ها و دیگر نقاط صورتتان شده‌اید. بعضی اوقات، این لکه‌های سفید روی پوست ممکن است سطح وسیعی را بپوشانند و حتی به نقاط دیگر بدن سرایت پیدا کنند. اختلالات متعددی می‌توانند باعث تشکیل لکه‌های سفید شوند، که به طور کلی جای نگرانی نیستند. در اینجا نگاهی می‌اندازیم به شایع‌ترین علت لکه های سفید روی پوست و چگونگی درمان آن‌ها.

علت لکه‌های سفید روی پوست

لکه‌های سفید پوستی یکی از شایع‌ترین انواع لکه‌های پوستی است. در ادامه مهم‌ترین علل لکه‌ها و نقطه‌های سفید روی پوست دست، گردن، بدن و یا صورت را بررسی خواهیم کرد. لکه‌های سفید روی پوست ممکن است ناشی از کمبود ویتامین‌ها، نورخوشید و یا مشکلات پوستی مانند، قارچ پوستی باشند.

۱. میلیا؛ نقطه‌های سفید روی پوست 

نقطه های سفید روی پوست ناشی از میلیا

میلیا یکی از انواع جوش زیرپوستی است که به دلیل تجمع کراتین زیر پوست ایجاد می‌شود. کراتین پروتئینی است که لایه‌ی خارجی پوست را می‌سازد. این تجمع منجر به شکل‌گیری کیست‌های ریز سفیدرنگی روی پوست می‌شود. این وضعیت بیش‌تر در کودکان و بزرگسالان رخ می‌دهد، اما در نوزادان هم دیده می‌شوند.

لکه های ریز سفید روی پوست که در نتیجه‌ی تجمع کراتین ایجاد می‌شوند، میلیای اولیه نام دارند. با این حال، ممکن است این کیست‌های ریز سفیدرنگ در نتیجه‌ی سوختگی، آسیب ناشی از نور خورشید و پیچک سمی هم ایجاد شوند. همچنین بعد از فرایند جوانسازی پوست یا بعد از استفاده از کرم‌های استروئیدی موضعی هم امکان تشکیل نقطه‌های سفید روی پوست وجود دارد. میلیا ممکن است روی گونه‌ها، بینی، پیشانی و اطراف چشم‌ها به‌وجود آید. در بعضی افراد، این کیست‌ها در دهان نیز تشکیل می‌شوند. 

٢. پیتریازیس آلبا؛ علت لکه‌های سفید روی پوست صورت کودکان

لکه‌های سفید روی پوست  صورت کودکان ناشی از پیترایازیس آلبا

پیتریازیس آلبا اختلالی پوستی است که در ابتدا لکه‌های پوسته پوسته و قرمزی را ایجاد می‌کند. این لکه‌ها بهبود می‌یابند اما ناحیه‌هایی روشن‌تر از پوست دیگر نقاط بدن به جا می‌گذارند. این اختلال بیش‌تر اوقات کودکان را درگیر می‌کند. حاشیه‌ی لکه‌ها معمولاً گرد، بیضی یا موجی‌شکل است. بعضی‌هایشان کوچک‌تر از دانه‌ی قهوه و بعضی، بزرگ‌تر از یک توپ گلف هستند.

همه‌ی انواع پوست ممکن است درگیر این بیماری شوند، اما اگر پوستی تیره داشته باشید، این لکه‌ها بیشتر به چشم می‌آیند. اگر پوستتان روشن است، با برنزه شدنِ پوست در فصل تابستان، لکه‌ها بیشتر مشخص می‌شوند. اما در فصل زمستان، لکه‌ها ناواضح و نسبتاً سفید دیده می‌شوند.

٣. ویتیلیگو یا پیسی

پیسی یا ویتیلیگو

ویتیلیگو یکی از رایج‌ترین انواع لکه‌های سفید پوستی است. پیسی یا ویتیلیگو اختلالی پوستی است که در نتیجه از بین رفتن رنگدانه‌های پوست ایجاد می‌شود. این لکه‌های سفید پوستی می‌توانند هرجای بدن تشکیل شوند. مثل:

لکه‌های ناشی از پیسی ممکن است در ابتدا کوچک باشند و نهایتاً آنقدر رشد کنند که درصد بزرگی از بدن را پوشش دهند. اگرچه، لکه‌های سفید پوستی گسترده در همه‌ی موارد اتفاق نمی‌افتند. این اختلال ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما بیشتر افراد تا دهه‌ی ٢٠ سالگی علائم را نشان نمی‌دهند. اگر سابقه‌ی فامیلی ویتیلیگو داشته باشید، خطر ابتلا به آن افزایش می‌یابد.

روش درمان به شدتِ بیماری بستگی دارد. برای بازگشت رنگ پوست و جلوگیری از گسترش لکه‌ها، پزشک ممکن است کرم‌های موضعی، نور درمانی با اشعه‌ی فرابنفش یا داروی خوراکی تجویز کند. همچنین گرافت‌های پوستی هم، برای از بین بردن لکه‌های کوچک مؤثرند. به این منظور، پزشک پوست را از قسمتی از بدن برداشته و به قسمت دیگری پیوند می‌زند.

۴. لکه‌های سفید روی پوست بر اثر آفتاب

لکه‌های سفید روی پوست بر اثر آفتاب در کودک

لکه‌های ناشی از آفتاب لکه‌های سفید پوستی هستند که در نتیجه‌ی قرارگیری طولانی‌مدت در معرض نور فرابنفش تشکیل می‌شوند. اندازه و تعداد این لکه‌های سفید متفاوت است، اما عموماً گرد و صاف‌اند و اندازه‌ای بین ٢ تا ٥ میلی‌متر دارند.

این لکه‌ها می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن به وجود آیند مثل:

این اختلال در افراد با پوست روشن آشکارتر است و همچنین با افزایش سن احتمال به وجود آمدنشان افزایش می‌یابد. زنان معمولاً نسبت به مردان در سنین پایین‌تری دچار این لکه‌ها می‌شوند. با توجه به این که اشعه‌ی فرابنفش این لکه‌ها را ایجاد می‌کند، باید برای جلوگیری از بدتر شدن آن‌ها، از ضدآفتاب استفاده کنید. این کار می‌تواند به جلوگیری از تشکیل لکه‌های سفید پوستی جدید کمک کند.

۵. لکه‌های سفید قارچی روی پوست (تینه‌آ ورسی‌کالر)

لکه های سفید قارچی

تینه‌آ ورسی‌کالر یا پیتریازیس ورسی‌کالر، اختلالی پوستی است که در نتیجه‌ی رشد بیش از اندازه‌ی مخمر (yeast) به وجود می‌آید. مخمر نوعی قارچ شایع، روی پوست است، اما می‌تواند باعث ایجاد بثورات جلدی شود. لکه‌های تینه‌آ ورسی‌کالر ممکن است به صورت پوسته پوسته یا خشک تظاهر پیدا کنند و رنگ‌های متفاوتی دارند.

در بعضی از افراد لکه‌ها صورتی، قرمز و قهوه‌ای و در بعضی دیگر سفید هستند. اگر پوست روشنی دارید، ممکن است لکه‌های سفید، روی پوستتان مشهود نباشند، مگر اینکه برنزه شوید. این اختلال پوستی در همه‌ی سنین ممکن است رخ دهد، اما بیش‌تر، افراد ساکن اقلیم‌های مرطوب و افراد دارای پوست چرب یا سیستم ایمنی ضعیف را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

۶. هیپوملانوز قطره‌ای

این لکه‌های سفید روی پوست را قارچ‌ها نمی‌سازند، بلکه جزو ویژگی‌های ژنتیکی فرد استکه در برزیل خیلی شایع‌اند. در این افراد، بخش‌هایی از بدن رنگ روش‌تری نسبت به بقیه‌ی بخش‌ها دارند و اگرچه در معرض آفتاب بودن، این تفاوت رنگ را بهبود می‌دهد اما بخش‌های درگیر همیشه روشن‌تر از دیگر نقاط بدن هستند. این تغییرات پوستی در افرادی که یکی از انواع آلرژی را دارند شایع‌تر است.

۷. لیکن اسکلروزیس

لیکن اسلروزیس بیماری نادری است که در افراد پیر و جوان مشاهده می­‌شود. در زنان، منجر به لکه‌­های سفید اغلب در اطراف مقعد و دستگاه تناسلی زنان (فَرج) می­‌شود. این اختلال در مردان بر پوست ختنه­‌گاهِ آلت تناسلی تاثیر می­‌گذارد. این بیماری می‌­تواند در سایر نواحی بدن نیز یافت شود.

در موارد خفیف ممکن است علائم قابل توجه دیگری به جز لک‌های سفید پوستی مشاهده نشوند. با این حال هرگاه علائم دیگری رخ دهند، می­‌توانند شامل موارد زیر شوند:

لیکن اسکلروزیس علت شناخته شده‌­ای ندارد؛ هرچند که عدم تعادل هورمونی و دستگاه ایمنی بیش­‌فعال می‌­توانند در ایجاد آن نقش داشته باشند.

٨. اگزما

محرک‌های اگزما

اگزما التهابی پوستی است که در همه‌ی سنین رخ می‌دهد اما بیش‌تر در بچه‌ها شایع است. این التهاب عموما لکه‌ها، پلاک‌ها یا برجستگی‌های قرمزرنگ ایجاد می‌کند، اما وقتی که از بین می‌روند، آن ناحیه را سفیدتر از اطراف می‌کنند. درمان اگزما معمولاً شامل داروهای استروئیدی مثل فنیراکس (Fenirax)، دو بار در روز است، که متخصص پوست تجویز می‌کند. همچنین پوست باید آبرسانی شود و آنتی‌هیستامین هم برای کاهش خارش، ممکن است نیاز باشد.

لکه‌های سفید روی پوست کمبود ویتامین

ممکن است تا کنون متوجه لکه‌های کوچک سفید رنگی روی دست خود شده باشید ولی آنها را کم‌اهمیت دانسته و از آنها چشم‌پوشی کنید. شما نباید این لک‌های سفید را نادیده بگیرید. این لکه‌ها می‌توانند به واسطه تابش نور آفتاب یا افزایش سن ایجاد شوند؛ اما این احتمال نیز وجود دارد که نشانه مشکلی جدی‌تر، مثل کمبود ویتامین B12 باشند.

– کمبود ویتامین B12

این ویتامین در بسیاری از اعمال بدن، از بهبود خُلق گرفته تا کمک به بدن در ساخت گلبول‌های قرمز، نقشی کلیدی دارد. طبق گفته نشر بهداشت هاروارد، افراد بالغ باید روزانه حداقل ۲.۴ میکروگرم ویتامین B12 دریافت کنند. با این حال نسبتاً رایج است که افراد، به خصوص با افزایش سن، مقدار کافی این ویتامین را دریافت نمی‌کنند.

– سایر ویتامین‌ها

کمبود کلسیم، ویتامین D و ویتامین E می‌تواند علت لکه‌های سفید روی پوست باشد. این لکه‌ها اگرچه بی‌ضررند اما نشان‌دهنده‌ی این موضوع هستند که باید رژیم غذایی سالم و متعادلی را شروع کنید.

درمان لکه‌های سفید روی پوست

درمان لکه‌های سفید روی پوست درمان لکه‌های سفید پوستی بسته به علتشان متفاوت است. بنابراین راهکارهایی که در ادامه آمده با توجه به علت بروز لکه سفید پوستی است.

– میلیا

برای میلیا، کرم‌ها و پمادهای رتینوئید، مخصوصا آن‌هایی که همراه با ١/٠ درصد ترِتینوئین (tretinoin) هستند، معمولاً خط اول درمان هستند. همچنین کرم‌های استروئیدی معمولاً برای کمک به از بین بردن یا کاهش میلیا تجویز می‌شوند.

– درمان لکه‌های سفید روی پوست بر اثر آفتاب

استفاده از ضد آفتاب در فضای بیرون

در مواردی که این لکه‌های سفید خیلی واضح‌اند یا قسمت بزرگی از بدن را می‌پوشانند، درمان ممکن است مناسب باشد. گزینه‌های درمانی شامل مورد زیرند:

– پیتریازیس آلبا

روش‌های درمانی متعددی برای کاهش التهاب، خارش و خشکی مرتبط با پیتریازیس آلبا ممکن است تجویز شود. گزینه‌های درمانی شامل موارد زیر است:

– تینه‌آ ورسی‌کالر

شامپوها، صابون‌ها و کرم‌های ضدقارچ، معمولاً خط اول درمان هستند. بیشتر داروهای ضدقارچی حاوی سلنیوم سولفید (selenium sulfide)، پیریتوئین زینک (pyrithione zinc) یا کتوکونازول (ketoconazole) هستند.بعد از برطرف شدن علائم، ممکن است در محیط‌های گرم یا در طول بهار و تابستان استفاده‌ی هر ماه از درمان‌های ضدقارچیِ بیشتر، لازم باشد.

اگر قسمت چشمگیری از پوست درگیر شده باشد یا داروهای موضعی مؤثر نباشند، ممکن است پزشکان قرص‌های ضدقارچ را برای مدت کوتاهی تجویز کنند، بعد از برطرف شدن لکه‌ها، معمولاً چند ماه طول می‌کشد تا پوست آن ناحیه به رنگ طبیعی خود برگردد.

– درمان لکه‌های سفید ناشی از ویتیلیگو

لکه‌های سفید روی دست ناشی از ویتیلیگو

اگر علائم خیلی جزئی باشند، بعضی از افراد می‌توانند با جلوگیری از برنزه شدن پوستشان، مانع از واضح شدن لکه‌ها شوند. گزینه‌های درمانی برای ویتیلیگو شامل مورد زیر است:

سوالات رایج در خصوص لکه‌های پوستی سفید

 سرطان پوست غیرملانومایی می‌تواند باعث تظاهر لکه‌ای با لبه‌های ناصاف روی پوست نسبتاً سفید شود و این لکه بافت و رنگ‌های متفاوتی دارد. در آن صورت شما باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا آن را معاینه کند و مشخص کند که آیا سرطان پوست است و چگونه باید درمان شود

بروز لکه‌های سفید پوستی در کودکان زیر ۱۶ سال مسئله رایجی است و معمولاً‌ خطرناک نیست. سه دلیل متداول برای این عارضه عبارتند از: پیتریازیس آلبا، ویتیلیگو و لکه‌های سفید قارچی.

در اثر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، سلولهای ملانوسیت پوست از بین می‌رود. برای درمان لکه‌های سفید پوست بر اثر آفتاب، معمولاً به هیچ درمانی احتیاج نیست، اما باید اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آسیب نسبت به نور خورشید انجام شود. از استروئیدهای موضعی، کرم‌ها و درم ابریژن می‌توان برای به حداقل رساندن ظاهر این لکه‌ها استفاده کرد.

آیا شما یا اطرافیانتان با این لکه‌های سفید روبه‌رو شده‌اید؟ راهکارتان برای درمان و جلوگیری از پیشرفت این لکه‌ها چه بوده است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *