کم‌خونی و خارش پوست؛ چگونه کم‌خونی باعث خارش می‌شود؟

آیا کم‌خونی و خارش پوست به یکدیگر مرتبط هستند؟ کم‌خونی اغلب به کمبود گلبول‌های قرمز در بدن اشاره دارد. از طرف دیگر، کم‌خونی آپلاستیک با کاهش تعداد گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها همراه است. برخی از انواع کم‌خونی می‌توانند باعث ایجاد بثورات یا ناهنجاری‌های سطح پوست شوند. گاهی اوقات، بثورات همراه با کم‌خونی می‌توانند ناشی از خود بیماری کم‌خونی باشند. در حالی که در موارد دیگر از عوارض درمان کم‌خونی نشأت می‌گیرند.

رابطه کم‌خونی و خارش پوست

۱. کم‌خونی چگونه باعث خارش پوست می‌شود؟

کم‌خونی و خارش پوست

کم‌خونی آپلاستیک یکی از شایع‌ترین دلایل بثورات همراه با کم‌خونی است. کم‌خونی آپلاستیک، اختلالی نادر است، اما می‌تواند جدی باشد. این اختلال می‌تواند ایجاد شده یا به ارث برسد. این اختلال اغلب در نوجوانان و بزرگسالان دیده می‌شود. بر اساس آمار موسسه‌ی ملی قلب، ریه و خون، شیوع این بیماری در کشورهای آسیایی دو تا سه برابر سایر نقاط جهان است. 

کم‌خونی آپلاستیک هنگام عدم تولید سلول‌های خونی جدید کافی توسط مغز استخوان بدن رخ می‌دهد. بثورات شبیه به نقاط قرمز یا بنفش کوچکی هستند که به عنوان پتشی شناخته می‌شوند. این نقاط قرمز می‌توانند به صورت برجسته یا صاف در سطح پوست مشاهده گردند. آن‌ها می‌توانند در هر نقطه‌ای از بدن دیده شوند، اما لکه‌های قرمز روی ساق پا‌ها، گردن و بازوها رایج‌تر هستند. 

۲. پورپورای ترومبوسیتوپنیک ترومبوتیک

پورپورای ترومبوسیتوپنیک

پورپورای ترومبوسیتوپنیک ترومبوتیک نوعی اختلال خونی نادر است که باعث تشکیل لخته‌های خونی کوچک در سرتاسر بدن می‌شود. این اختلال می‌تواند ایجاد نقاط قرمز یا بنفش کوچکی به نام پتشی و همچنین کبودی بنفش بی‌دلیل شبیه به بثورات را به دنبال داشته باشد. این نوع کبودی با عنوان پورپورا شناخته می‌شود و می‌تواند نشانه کم‌خونی و خارش پوست باشد.

۳. هموگلوبینوری حمله‌ای شبانه

هموگلوبینوری حمله‌ای شبانه نوعی اختلال ژنتیکی بسیار نادر است که در آن یک جهش ژنتیکی باعث تولید گلبول‌های قرمز غیرطبیعی با تجزیه‌ی زودرس می‌شود. این امر می‌تواند باعث لخته شدن خون و کبودی بی‌دلیل شود.

۴. سندرم اورمیک همولیتیک

سندرم اورمیک همولیتیک، اختلالی است که در آن واکنش ایمنی باعث تخریب گلبول‌های قرمز خون می‌شود. واکنش ایمنی می‌تواند توسط عفونت‌های باکتریایی، برخی داروها و حتی حاملگی تحریک شود. این اختلال می‌تواند ایجاد کبودی و تورم بی‌دلیل و کوچک در نواحی مختلف و به ویژه صورت، دست‌ها یا پاها را به دنبال داشته باشد.

۵. کمبود آهن و خارش پوست

کم‌خونی فقر آهن یکی از رایج‌ترین انواع کم‌خونی است. افراد مبتلا به انواع مختلف فقر آهن می‌توانند دچار پروریتوس (اصطلاح پزشکی خارش پوست) شوند. این احتمال وجود دارد که در ضمن خاراندن پوست باعث خراشیدن آن و در نتیجه قرمزی و ورم مشابه بثورات شوید. در برخی موارد، درمان کم‌خونی فقر آهن نیز می‌تواند باعث تشکیل بثورات شود. سولفات آهن نوعی مکمل آهن است که توسط برخی پزشکان برای کم‌خونی فقر آهن تجویز می‌شود. احتمال حساسیت برخی از افراد به درمان با سولفات آهن وجود دارد. این امر می‌تواند باعث ایجاد بثورات خارش‌دار و کهیر شود. کهیر یا بثورات می‌توانند در هر نقطه‌ای از بدن ظاهر شوند و همچنین می‌توانند با تورم پوستی در زیر نواحی قرمز همراه باشند.

تشخیص بثورات همراه با کم‌خونی

ممکن است پزشک شما در صورت مطابقت بثورات با شرح فیزیکی و همراهی آن با سایر علائم کم‌خونی شایع به کم‌خونی به عنوان علت بثورات مشکوک شود. این موارد عبارتند از:

ممکن است پزشک متخصص در صورت بروز علائم زیر به بررسی کم‌خونی آپلاستیک و خارش پوست بپردازد.

درمان بثورات همراه با کم‌خونی

بهترین روش درمان بثورات همراه با کم‌خونی، درمان شرایط زمینه‌ای منجر به آن‌ها است. در صورت مشکوک بودن پزشک مبنی بر وجود فقر آهن یا تشخیص آن به عنوان علت احتمالی، احتمالاً باید مصرف مکمل‌های آهن را آغاز نمایید.

گاهی اوقات درمان کم‌خونی آپلاستیک دشوارتر است. درمان‌های مورد استفاده در کم‌خونی آپلاستیک عبارتند از:

۱. انتقال خون

انتقال خون

انتقال خون می‌تواند علائم را کاهش دهد، اما کم‌خونی آپلاستیک را درمان نمی‌کند. ممکن است تزریق گلبول‌های قرمز خون و همچنین پلاکت‌ها را دریافت کنید. هیچ محدودیتی برای تعداد انتقال خون قابل دریافت وجود ندارد. با این حال، احتمال تأثیرگذاری کمتر آن‌ها در طول زمان وجود دارد، زیرا بدن شما آنتی‌بادی‌هایی را علیه خون انتقال یافته ایجاد می‌کند.

۲. داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

 این داروها آسیب وارده توسط سلول‌های ایمنی به مغز استخوان را سرکوب می‌کنند. این امر فرصت بهبودی و تولید سلول‌های خونی بیشتر را در اختیار مغز استخوان قرار می‌دهد.

۳. پیوند سلول‌های بنیادی

درمان بثورات با کم خونی

این سلول‌ها می‌توانند به بازسازی مغز استخوان تا حد تولید سلول‌های خونی کافی کمک کنند.

آیا شما هم تجربه کم‌خونی و خارش پوست داشته‌اید؟ این بیماری در شما با چه علامتی ظاهر شد؟ چه درمانی را در پیش گرفتید؟ تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *