چگونه جوش‌های هورمونی صورت را از بین ببریم؟

جوش یکی از شایع‌ترین عارضه‌های پوستی است؛ بیشتر افراد با حالت خفیف این مشکل مواجه هستند، اما برای بعضی از افراد، ماندگاری این عارضه بیشتر است و علائم و مشکلات حاد مانند کیست و جوش‌های هورمونی ایجاد می‌کند. تصور می‌شود افرادی که جوش هورمونی می‌زنند، غدد چربی‌ساز آن‌ها (غددی که چربی می‌سازند تا پوست را نرم و صاف کنند) به شکل غیرعادی نسبت به هورمون‌های بدنشان حساس‌اند.

تغییرات هورمونی در بدن می‌تواند باعث شود که غدد چربی‌ساز بیش از حد لازم چربی تولید کنند. این چربی اضافی باعث انسداد فولیکول مو روی پوست شده و در اثر ترکیب با سلول‌های مرده، باعث ایجاد جوش‌های هورمونی می‌شود.

علت جوش‌های هورمونی

جوش‌های هورمونی معمولاً در برهه‌های خاصی از زندگی شایع‌تر است. تغییرات هورمونی در این دوران علت اصلی جوش هورمونی محسوب می‌شود.

۱. دوران نوجوانی و جوش هورمونی

جوش‌های هورمونی در نوجوانان

در زمان بلوغ، بدن ما مقدار زیادی هورمون‌های مختلف مانند تستوسترون و استروژن ترشح می‌کند. تصور می‌شود که غدد چربی‌ساز نسبت به این هورمون‌ها، مخصوصاً تستوسترون، به شدت حساس هستند، و افزایش سطح این هورمون‌ها باعث تولید بیش از حد چربی پوست می‌شود. معمولا هورمون تستوسترون را با آقایان مرتبط می‌دانند زیرا این هورمون برای رشد خصوصیات مردانه حیاتی است، اما این هورمون در بلوغ جنسی زنان نیز نقش دارد. به همین دلیل است که نوجوانان چه پسر چه دختر در نوجوانی جوش می‌زنند.

۲.  زنان در حین قاعدگی

خانم‌هایی که قاعدگی منظم دارند، شاید متوجه شوند که درست قبل از قاعدگی جوش می‌زنند یا جوش‌هایشان وخیم‌تر می‌شود. عامل این مشکل را کاهش سطح هورمون استروژن می‌دانند که در مرحله‌ی لوتئال چرخه‌ی قاعدگی رخ می‌دهد، یعنی درست قبل از آنکه قاعدگی شما شروع شود. آیا شما هم در حین دوره پریودی یا این مشکل مواجه شده‌اید؟

۳. زنان باردار

بسیاری از زنان در طول بارداری متوجه تغییراتی در پوست خود می‌شوند. اگر مستعد جوش زدن باشید احتمالا متوجه وخیم‌تر شدن علایم خود می‌شوید، یا اینکه ممکن است پس از بارداری برای بار اول پوست شما جوش بزند.علت جوش‌های دوران بارداری را تغییر سطح هورمون استروژن و پروژسترون می‌دانند. این پدیده در سه ماه اول بارداری بسیار شایع است.

عامل دیگری که در این قضیه نقش دارد داروهای ضدبارداری است. اگر چندین سال قرص ضدبارداری مصرف کرده باشید و سپس برای باردار شدن این قرص‌ها را ترک کنید، ممکن است متوجه تغییراتی در پوست خود شوید.

۴. زنانی که یائسگی را تجربه می‌کنند

تغییرات هورمونی مرتبط با یائسگی همانند قاعدگی و بارداری می‌تواند باعث ایجاد جوش شود. افزایش حساسیت پوست و وخیم‌تر شدن بیماری‌های موجود مانند اگزما و روزاسه نیز از مشکلات شایع در این دوره است.

۵. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا به اختصار PCOS یک بیماری است که بر نحوه‌ی عملکرد تخمدان‌ها تاثیر می‌گذارد. این بیماری سطح هورمون‌های بدن را مختل می‌کند و باعث ترشح زاید هورمونی مردانه به نام آندروژن می‌شود. این سطح غیرعادی هورمون‌ها باعث می‌شود غدد چربی‌ساز بیشتر چربی تولید کنند که منجر به چرب شدن پوست و ایجاد لکه‌های پوستی می‌شود.

محل جوش‌های هورمونی

جوش هورمونی کجای صورت می‌زند؟ این نوع از جوش‌های صورت بسته به تغییرات نوع هورمونی که در بدن رخ می‌دهد، در نقاط مختلف ممکن است بروز کند. از جمله:

۱. جوش‌های مرتبط با هورمون‌ آندروژن (تستوسترون)

جوش های هورمونی تستوسترون

این نوع جوش ناشی از تاثیر تستوسترون بر پوست صورت، گردن، سینه یا پشت کمر است. معمولا این نوع جوش به صورت دانه‌های چرکی در امتداد چانه، خط فک و زیر گوشه‌های دهان ظاهر می‌شود.

۲. جوش‌های مرتبط با هورمون‌ پروژسترون

جوش های هورمونی پروژسترون

این جوش‌های هورمونی دانه‌های چرکی هستند که ظاهرا همیشه وخامت آن‌ها درست قبل از شروع قاعدگی بیشتر می‌شود. معمولا این جوش‌ها در ناحیه‌ی چانه تشکیل می‌شوند، اما ممکن است روی گونه‌ها یا پیشانی نیز ایجاد شوند.

درمان جوش‌های هورمونی صورت

روش‌‌های درمان جوش‌های هورمونی بسته به شدت گسترش این جوش‌ها متفاوت است. اگر جوش‌های هورمونی شما ملایم و قابل کنترل باشند (مثلا چند جوش چرکی ریز طی هفته‌های مانده به شروع قاعدگی) بعید نیست که بدون نیاز به مصرف دارو بتوانید آن‌ها را درمان کنید. اما اگر وخامت جوش‌های هورمونی شما بیشتر باشد، شاید بهترین راه درمان، مصرف داروهای ضد جوش مانند ترتینوئین، ایزوترتینوئین و آنتی بیوتیک است.
در زیر ما به همه‌ی روش‌‌های درمان جوش‌های هورمونی پرداخته‌ایم که راه‌های مختلفی از ایجاد تغییر در عادات و سبک زندگی (که معمولا برای کنترل جوش‌های خفیف کافی است) گرفته تا داروهای موضعی و خوراکی ضد جوش‌های هورمونی را شامل می‌شود.

۱. کرم ضد جوش هورمونی

اگر به دنبال درمان جوش‌های هورمونی صورت به کمک پمادها و کرم‌ها هستید، دقت کنید که کرم‌هایی که خریداری می‌کنید حاوی مواد زیر باشند:

– رتینوئیدها

رتینوئیدها مواد قدرتمندی برای کنترل جوش‌های هورمونی هستند. نحوه‌ی عملکرد رتینوئیدها که از مشتقات ویتامین A ساخته می‌شوند، به این صورت است که روند رشد پوست را تسریع کرده و باعث می‌شوند پوست جدید سریعتر از حالت طبیعی جانشین پوست قدیمی شود.

رتینوئیدها را می‌توان به صورت موضعی استعمال یا به شکل خوراکی مصرف کرد. ترتینوئین رایج‌ترین رتینوئید موضعی است. این ماده یک اسید رتینوئیک است که در بین محصولات مختلف برای درمان جوش و سایر مشکلاتی مانند اگزمای پوستی مؤثر است.

– سالیسیلیک اسید

پماد حاوی سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید یکی از مواد پرطرفدار در صنعت زیبایی است. این ماده دارای خواص ضد التهابی است و به بهبود آثار انواع جوش از جمله جوش هورمونی کمک می‌کند.

– آزلائیک اسید

کرم موضعی حاوی آزلائیک اسید برای درمان جوش‌های التهابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آزلائیک اسید خواص ضد التهابی دارد که به بهبود آثار جوش کمک می‌کند. 

۲. انواع قرص ضد جوش هورمونی

اگر به دنبال درمان جوش‌های هورمونی صورت به کمک قرص‌ها و داروها هستید، موارد زیر را می‌توانید در نظر بگیرید:

– آنتی بیوتیک‌ها

آنتی بیوتیک‌ها (داروهایی که با عفونت‌های باکتریایی مبارزه می‌کنند) تاثیر چشمگیری در کنترل بثورات پوستی در حال گسترش و کاهش شدت جوش‌ها دارند. پزشکان معمولا برای جوش‌های التهابی متوسط تا شدید آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می‌کنند. متخصصان بهداشت و سلامت معمولا داروی آنتی بیوتیک را به همراه رتینوئیدهایی از قبیل ترتینوئین تجویز می‌کنند.

نحوه‌ی عملکرد رتینوئید به این شکل است که از طریق تسریع روند جانشین‌سازی سلول‌های پوست، احتمال انسداد پوست را کاهش می‌دهد. اگر هم منافذ پوست بسته شود، آنتی بیوتیک مانع از بروز عفونت خواهد شد و خطر التهاب را کاهش می‌دهد.

علاوه بر کلیندامایسین، تعداد دیگری از آنتی بیوتیک‌های رایج برای درمان جوش‌ها عبارتند از:

– داروهای مسدود کننده‌ی گیرنده‌ی آندروژن

این داروها به پروتئین‌هایی که گیرنده‌ی آندروژن هستند متصل می‌شوند و از اتصال آندروژن‌ها به آن‌ها جلوگیری می‌کنند. این کار اثر آندروژن‌ها را در بدن شما خنثی کرده و تولید چربی را کاهش می‌دهد.

– داروهای خوراکی ضد بارداری

قرص ضد بارداری

این داروها میزان تولید آندروژن را در تخمدان‌ها کاهش می‌دهند. این روش درمانی برای خانم‌هایی موثر است که به دنبال دارویی با خواص ضد بارداری هستند. این قرص‌ها سطح هورمون آندروژن را سرکوب کرده و بنابراین موجب کاهش چربی پوست می‌شوند.

– داروهای گلوکوکورتیکوئیدی

این داروها جلوی تولید آندروژن را در غدد فوق کلیوی می‌گیرند. غدد فوق کلیوی هورمون‌های مختلفی در بدن ترشح می‌کنند. این هورمون‌ها به سلول‌های بدن کمک می‌کنند تا فعالیت‌های خود را به درستی انجام دهند. غدد فوق کلیوی ممکن است بیش از مقدار لازم هورمون آندروژن تولید کنند که احتمال دارد دلیل جوش‌های هورمونی شما باشد.

۳. درمان خانگی جوش‌های هورمونی

راهکارهای درمان خانگی جوش‌های هورمونی صورت عبارتند از:

– غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان میل کنید

مصرف انتی اکسیدان برای جلوگیری از سفیدی مو

کمبود آنتی اکسیدان‌ها باعث افزایش التهاب می‌شود و احتمالا جوش‌های هورمونی را وخیم‌تر می‌کند. غذاهای گیاهی سرشار از آنتی اکسیدان‌های طبیعی، با اینکه به اندازه‌ی داروها موثر نیستند، اما احتمالا باعث کاهش ناراحتی پوست می‌شوند.

– تغییر در سبک زندگی و درمان‌های طبیعی

با اینکه ایجاد تغییرات جزیی در سبک زندگی و عادات بهداشتی برای مقابله با جوش زدن‌های شدید هورمونی کافی نیست، اما ایجاد چند تغییر در نحوه‌ی مراقبت از پوست معمولا به بهبود جوش‌های هورمونی خفیف تا متوسط کمک می‌کند.

مصرف مواد غذایی ضد التهاب باعث کاهش آثار جوش‌ها می‌شود. برخی از این مواد غذایی عبارتند از:

– زردچوبه برای جوش‌های هورمونی

درمان جوش هورمونی با زردچوبه

خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی زردچوبه به بهبود آثار جوش‌های هورمونی کمک می‌کند.

– شاتاوری

درمان جوش هورمونی با شاتاوری

این گیاه تنظیم کننده‌ی هورمون است و خواص آن برای سلامتی مخصوصا موارد مربوط به تولید مثل زنان از دیرباز مورد استفاده بوده است. شاتاوری با وجود این خاصیت قادر است آثار جوش‌های هورمونی را درمان کند.

– درمان جوش‌های هورمونی با روغن درخت چای

روغن درخت چای

روغن درخت چای نوعی اسانس روغنی است که توانایی آن در مقابله با باکتری‌ها و کاهش التهابات به خوبی شناخته شده است.

– شیرین‌بیان

شیرین بیان برای جوش و جای جوش

وجود خواص ضد آندروژن در عصاره‌ی شیرین‌بیان به اثبات رسیده است. این گیاه به تنظیم بهتر هورمون‌ها کمک کرده و می‌توان برای کاهش آثار جوش‌های هورمونی از آن استفاده کرد.

۴. درمان جوش‌های هورمونی در طب سنتی

هر روز یک یا دو فنجان چای سبز بنوشید. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که چای سبز و سیاه هر دو خواص ضد التهابی ملایمی دارند و به همین دلیل احتمالا برای درمان جوش‌های هورمونی خفیف تا متوسط مفیدند.

آیا شما هم دچار این تغیرات هورمونی شده‌اید؟ این تغیرات در شما چگونه ظاهر شده است؟‌ از نشانه های بارز آن جوش‌‌های هورمونی است. راهکار شما برای درمان این جوش‌ها چگونه بوده است ؟

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *