انواع بیماری‌های پوستی کف پا که باید بشناسید

بیماری‌های پوستی کف پا از جمله مشکلات رایجی است که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. شناخت بیماری های کف پا اولین گام در راستای درمان آنهاست.

بیماری پای ورزشکاران

بیماری پای ورزشکاران

بیماری پای ورزشکاران (تینه آ پدیس) یک عفونت قارچی است، که معمولاً از بین انگشتان پا شروع می‌شود. این بیماری پوستی پا، بیشتر برای افرادی اتفاق می‌افتد که پاهای‌شان داخل کفش‌های تنگ شدیدا عرق می‌کند.

علائم و نشانه‌های بیماری پای ورزشکاران شامل دانه‌های فلس‌مانند است که معمولاً باعث ایجاد احساس خارش، گزیدگی و سوزش می شوند. بیماری پای ورزشکاران مسری است و از طریق کف، حوله یا لباس آلوده منتشر می شود.

سرماسوزَک/ سرمازدگی پا

سرماسوزک برآمدگی‌های حساس و یا خارش‌دار در نقاط دست و پا است که پس از قرار گرفتن در شرایط مرطوب، سرد و غیرانجماد به التهاب رگ‌های خونی می‌انجامد.

سرماسوزک می تواند تمام گروه‌های سنی را تحت تأثیر قرار دهد، اما بیشتر در جوانان و میانسالان دیده می‌شود و شیوع آن در زنان بیشتر است. سرماسوزک کودکی به خوبی توصیف شده اما ظاهرا غیررایج است. سرماسوزک اولیه در افراد مسن غیرمعمول است و باید به دنبال علت اصلی آن بود.

عوامل زمینه‌ساز ایجاد سرمازدگی پا عبارتند از

ترک کف پا

ترک کف پا

ترک کف پا از رایج‌ترین بیماری‌های پوستی کف پا است. در بیشتر موارد این مشکل صرفاً آزاردهنده و نازیبا است، با این حال هنگامی که ترک‌ها یا شکاف‌ها عمیق می‌شوند، ایستادن، راه رفتن یا هرگونه فشار وارد بر پاشنه می‌تواند دردناک باشد.
هرکس می‌تواند به ترک کف پا دچار شود. پیش‌زمینه‌های احتمالی برای این مشکل عبارتند از:

زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی یک زخم پوستی است که به دلیل عوارض نوروپاتیک و یا عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ یا نوع ۲، کل ضخامت پوست از بین می‌رود.

زخم پای دیابتی سالانه ۶-۲٪ بروز دارد و تا ۳۴٪ بیماران دیابتی در طول زندگی خود به آن مبتلا می شوند. عوامل خطر برای ایجاد زخم پای دیابتی عبارتند از

نقرس پا

 می‌توان گفت نقرس که از انواع بیماری‌های پوستی کف پا است، تقریباً‌ شایع است و حدود ۱٪ از جمعیت را درگیر می‌­کند. علت آن اسید ­اوریک اضافی است که به صورت اورات یونیزه در خون وجود دارد. اشباع اورات پلاسما (سطح خون بالاتر از ۰.۴۲ میلی مول بر لیتر) ممکن است به آرامی بلورهای مونوسدیم­ اورات تشکیل دهد که در مفاصل، کلیه­‌ها و بافت­ی نرم رسوب می‌­کند و در نهایت منجر به آرتروز، آسیب کلیه و توده­‌های زیرپوست می­‌شود.

در افراد سالم اسید اوریک/اورات پس از مصرف برخی از غذاهای پر پروتئین تشکیل می‌­شود. معمولاً بیشتر اسید اوریک توسط کلیه‌­ها از طریق ادرار دفع می­شود. اورات اضافی در خون می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

اگزمای کف پا

درماتیت تماسی آلرژیک

درماتیت تماسی آلرژیک یکی از انواع اگزما است که در اثر واکنش آلرژیک به ماده آلرژن در تماس با پوست ایجاد می‌شود. این ماده حساسیت‌زا برای افرادی که به آن حساسیت ندارند بی ضرر است. درماتیت تماسی آلرژیک را آلرژی تماسی نیز می‌نامند.

این نوع بیماری پوستی کف پا، در عموم جمعیت و در گروه‌های خاص کاری شایع است.

برای درمان اگزمای کف پا می‌توانید از انواع پمادهایی که در مقاله بهترین پماد برای اگزمای پوستی معرفی کرده‌ایم، استفاده کنید.

عفونت باکتریایی کف پا

عفونت باکتریایی کف پا

کراتولیز حفره‌ای یک عنوان توصیفی برای عفونت پوستی باکتریایی سطحی است که کف پا و گاهی اوقات کف دست را درگیر می کند. این عفونت یکی از دلایل بوی بد پا است. مشخصه آن پوست سفید و دسته‌هایی از حفره های بیرون زده است.

این نوع بیماری پوستی کف پا، توسط چندین گونه باکتریایی ایجاد می‌شود. باکتری‌ها در شرایط مرطوب تکثیر می‌شوند. این حفره‌ها به دلیل تخریب سلول‌های شاخی (لایه شاخی) توسط آنزیم‌های پروتئاز باکتری-ها ایجاد میشوند.

بوی بد بخاطرترکیبات گوگردی است که توسط باکتری تولید می شود: تیول‌ها، سولفیدها و تی استرها.

پسوریازیس پا

پسوریازیس به طور معمول باعث پوسته پوسته شدن و ایجاد دانه‌های قرمز می شود که می تواند تقریباً در هر جایی از بدن فرد از جمله پاها ظاهر شود. درمان پسوریازیس در پا می تواند دردناک و چالش برانگیز باشد.

پسوریازیس هنگامی ایجاد می شود که بدن خیلی سریع سلول‌های پوستی را جایگزین کند. پزشکان دقیقا نمی‌دانند که چه چیزی باعث این بیماری پوستی می شود، اما معتقدند که این یک بیماری خود ایمنی است. به این معنی که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت سالم مانند سلول‌های پوست حمله می کند.

میخچه و پینه کف پا

میخچه و پینه لایه‌های ضخیم و سخت شده ای از پوست هستند که وقتی پوست شما سعی می‌کند از خود در برابر اصطکاک و فشار محافظت کند ایجاد می‌شوند. اکثرا روی‌ پا و انگشتان پا یا دست و انگشتان دست ایجاد می‌شوند. میخچه و پینه می‌توانند ناخوشایند باشند.

اگر سالم هستید میخچه و پینه فقط در صورت ایجاد ناراحتی نیاز به درمان دارند. برای اکثر افراد از بین بردن منبع اصطکاک یا فشار به سادگی باعث از بین رفتن میخچه و پینه می‌شود.

سلولیت

سلولیت پا

سلولیت که از انواع بیماری‌های پوستی کف پا محسوب می‌شود، یک عفونت پوستی باکتریایی شایع و گاه دردناک است. ابتدا ممکن است به صورت ناحیه‌ای متورم و قرمز ظاهر شود که ملتهب و حساس است. قرمزی و تورم می‌تواند به سرعت گسترش یابد. این عفونت بیشتر بر پوست پایین ساق پا تأثیر می‌گذارد، اما امکان اینکه در هر نقطه از بدن یا صورت فرد ایجاد شود وجود دارد.

گال یا جرب

گال نوعی آلودگی پوستی است که توسط انگلی به نام سارکوپت اسکیبی ایجاد می‌شود. بدون درمان کردن این انگل‌های میکروسکوپی می‌توانند ماه‌ها روی پوست شما زندگی کنند. آنها روی سطح پوست شما تولید مثل می‌کنند و سپس در آن فرو می‌روند و تخم می گذارند. این انگل باعث ایجاد دانه‌های همراه با خارش و قرمزی بر روی پوست می‌شود.

گال می تواند آزار دهنده باشد، اما معمولاً می‌توان آن را به طور کامل از بین برد. درمان آن اغلب شامل داروهایی است که کرم‌های گال و تخم‌های آنها را از بین می برد. از آنجا که گال بسیار مسری است، پزشکان معمولاً درمان را برای تمام افرادی که در تماس مکرر با شخص مبتلا بوده‌اند توصیه می‌کنند.

تاول کف پا

چندین عکس تاول کف پا را در بالا می‌توانید مشاهده کنید. به کیسه‌های برامده پر از مایع تاول گفته می‌شود. این وضعیت دردناک می‌تواند به دلیل راه رفتن یا ایستادن به مدت طولانی، پوشیدن کفش‌های نامناسب، اگزمای دیشیدروتیک یا در اثر تعریق پاها ایجاد شود. تاول کف پا ممکن است با جوش کف پا اشتباه گرفته شود.

به طور کلی تاول ها بیماری جدی نیستند و می‌توان آنها را در خانه درمان کرد. سعی کنید تاول را به صورت طبیعی ترمیم کرده و برای آسودگی خاطرتان روی آن را با باند بپوشانید تا راحت باشید.

فقط در صورت لزوم تاول را خودتان تخلیه کنید و این کار را با تجهیزات مناسب استریل انجام دهید. اگر تصمیم به تخلیه تاول گرفتید مطمئن شوید که آن را با پانسمان و پماد آنتی بیوتیک بپوشانید تا بهبود یابد.

پوستن، مرجع آموزشی پوست،مو و تن

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *