فولیکولیت چیست؛ بررسی علت، علائم، انواع و درمان + تصاویر

فولیکولیت، بیماری پوستی رایجی است و زمانی اتفاق می‌افتد که یک فولیکول مو، عفونی یا ملتهب شود. این عارضه اغلب با برآمدگی‌هایی قرمز رنگ شروع می‌شود و برای همین ممکن است شبیه به جوش به نظر برسد. فولیکولیت می‌تواند بر روی صورت، بازوها، کمر و پاهایتان دیده شود. موارد خفیف این بیماری با رسیدگی‌های خانگی‌ هم می‌توانند برطرف شوند اما درمان موارد شدیدتر به متخصص پوست احتیاج دارد.

انواع فولیکولیت

فولیکولیت انواع مختلفی دارد و هرکدام هم می‌توانند ظاهر، نشانه‌ها و علت خاص خود را داشته باشند. اغلب مهم‌ترین عامل متمایزکننده‌ی فولیکولیت‌ها از یکدیگر، علت ایجادکننده‌ی آن‌ها است و البته محل عارضه هم می‌تواند در تشخصیشان از هم کمک‌کننده باشد.

انواع فولیکولیت شامل موارد زیر است:

۱. فولیکولیت ناشی از استافیلوکوکوس اورئوس

آلوده شدن فولیکول مو به باکتری‌های استافیلوکوکوس اورئوس، یکی از شایع‌ترین علت‌های فولیکولیت است که در این حالت، جوش‌های قرمز یا سفیدرنگ چرکی بر روی پوست می‌توانند مشاهده شوند. این مدل فولیکولیت در خانه قابل درمان است و نواحی درگیر اغلب ظرف چندروز بهتر می‌شوند.

۲. فولیکولیت ناشی از سودموناس آئروژینوزا (وان آب گرم)

سودموناس آئروژینوزا، باکتری‌ای است که در آب غیر راکد و گرم (وان آب گرم، جکوزی، سرسره‌های آبی) رشد می‌کند. این باکتری می‌تواند فولیکول مو را آلوده کند و باعث ایجاد جوش‌هایی شود که شباهت بسیار زیادی به جوش‌های ناشی از گونه‌های استافیلوکوکی دارند. این جوش‌ها، گاهی اوقات هم خارش دارند.

۳. فولیکولیت ناشی از مالاسزیا

فولیکولیت ناشی از مالاسزیا

مالاسزیا، خانواده‌ای از مخمرها هستند که به طور طبیعی بر روی سطح پوست حضور دارند؛ اما گاهی اوقات که وارد فولیکول‌های مو می‌شوند، می‌توانند عارضه‌ی خارش‌داری را ایجاد کنند که شبیه به آکنه به نظر می‌رسد. این وضعیت بیشتر بر ناحیه‌ی بالای سینه و کمر ایجاد می‌شود. فولیکولیت ناشی از مالاسزیا با عرق کردن بدتر می‌شود و استفاده‌ی روزانه از یک شامپوی ضد شوره برای شستشوی نواحی درگیرشده‌ی پوست می‌تواند برای مقابله با آن سودمند باشد.

۴. فولیکولیت کاذب ریش

فولگولیت ریش

این فرم از فولیکولیت، بیشتر در قسمت‌های ریش‌دار صورت اتفاق می‌افتد. به این صورت که بعد از اصلاح ریش‌ها با تیغ، موهای ریز تراشیده‌شده می‌توانند به داخل پوست برگردند و باعث ایجاد حساسیت بشوند.

۵. سیکوزیس ریش

این عارضه، فرم شدیدی از فولیکولیت ناشی از اصلاح ریش است که قابلیت ایجاد زخم را هم دارد. در این حالت، کل فولیکول مو آلوده می‌شود و تاول‌های چرکی بزرگی پدید می‌آیند. برای درمان این بیماری باید به یک متخصص پوست مراجعه و از تراشیدن ریشتان هم پرهیز کنید.

۶. فولیکولیت ناشی از باکتری‌های گرم‌منفی

این مدل فولیکولیت بعد از استفاده‌ی طولانی‌مدت از آنتی‌بیوتیک برای درمان آکنه اتفاق می‌افتد. با گذشت زمان، باکتری‌های مقاوم، رشد پیدا می‌کنند و تکثیر می‌شوند که این خود وضعیت آکنه‌تان را هم بدتر می‌کند. برای درمان این بیماری باید به یک متخصص پوست یا پزشکی از شاخه‌ی دیگر مراجعه کنید.

۷. کورک‌ها

کورک‌ها یا فرونکل‌ها، زمانی پدید می‌آیند که فولیکول مو، به شدت عفونی شود. کورک معمولا قرمز، حساس به لمس و دردناک است و بعد از چند روز هم سرباز می‌کند و ممکن هم است که بعد از خود جای زخمی باقی بگذارد. برخی موارد کورک، برای برطرف شدن به داروهای خوراکی یا اقدامات درمانی دیگری نیاز پیدا می‌کنند.

۸. کربانکل (کفگیرک)

این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که چندین کورک در کنار هم به بکدیگر متصل شوند. کربانکل‌ها معمولا بزرگ‌تر هستند و از به هم پیوستن چندین فولیکول آلوده درست شده‌اند. کربانکل‌ها هم درست مثل کورک، برخی مواقع برای درمان به داروهای خوراکی و اقدامات درمانی دیگر نیاز پیدا می‌کنند.

۱۰. فولیکولیت ائوزینوفیلیک

این عارضه، یک بیماری غیر عفونی است که معمولا در بیمارانی مشاهده می‌شود که سیستم ایمنی بدنشان عملکرد مناسبی ندارد. همچنین یک مدل دیگر هم از آن وجود دارد که در کودکان دیده می‌شود. این نوع فولیکولیت را با جوش‌های چرکی خارش‌دار که بیش‌تر بر روی شانه‌ها، بالای بازوها، گردن و پیشانی ظاهر می‌شوند، تشخیص می‌دهند و اغلب هم خود به خود برطرف می‌شود.

علائم و نشانه‌های فولیکولیت

فولیکولیت می‌تواند علائمی مشابه با جوش بازو، انواع لکه‌های پوستی و پوست مرغی داشته باشد. سایر علائم عبارتند از:

چه چیزی باعث فولیکولیت می‌شود؟

فولیکولیت

به طور کلی، فولیکولیت، زمانی رخ می‌دهد که یک فولیکول مو، عفونی و ملتهب شود. این شرایط باعث می‌شود که فولیکول در زیر پوست متورم شده و جوش‌هایی آزاردهنده بر روی سطح پوستتان پدید بیایند. برای بسیاری از انواع  خاص فولیکولیت، علت زمینه‌ای همیشه قابل تشخیص نیست. با این حال، فاکتورهای مشخصی شناخته‌ شده‌اند که می‌توانند ریسک ابتلا به فولیکولیت را افزایش بدهند:

درمان فولیکولیت

درمان فولیکولیت بر اساس نوع و شدت بیماری متفاوت است. موارد خفیف، اغلب در خانه قابل درمان‌اند؛ اما موارد شدید یا عود کرده، ممکن است به دارو یا درمان‌های دیگری نیاز داشته باشند.

۱- دارو درمانی روشی برای درمان فولیکولیت شدید

یک وان آب گرم کثیف‌ می‌تواند باعث ایجاد فولیکولیت در شما بشود. موارد خفیف این عارضه ممکن است با رسیدگی‌های خانگی برطرف شوند؛ اما برای درمان کیس‌های شدیدتر احتمالا به مصرف دارو احتیاج خواهید داشت که بسته به علت زمینه‌ای بیماری و باکتریایی یا قارچی بودن عفونت، تجویز می‌شوند. داروهای ضد التهابی هم ممکن است برای درمان این عارضه توصیه شوند. انواع داروها برای درمان فولیکولیت شامل موارد زیر است:

۲- نوردرمانی

نوردرمانی گاهی برای درمان آکنه هم به کار می‌رود و در این روش هم از نور و هم از یک ماده‌ی شیمیایی برای از بین بردن باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها استفاده می‌شود.

۳- لنسینگ از درمان‌های موثر فولیکولیت

لنسینگ

گاهی اوقات، پزشک برای خارج کردن یک کورک یا کربانکل، برشی کوچک در ناحیه‌ی ضایعه ایجاد می‌کند تا بتواند چرک داخل آن را تخلیه کند. هدف از این کار، کاهش درد و تسریع دوره‌ی ریکاوری است.

۵- درمان فولیکولیت با لیزر موهای زائد

لیزرتراپی می‌تواند به کاهش فولیکولیت و درمان عفونت‌ها کمک کند. این کار باعث از بین رفتن فولیکول‌ها می‌شود که در نتیجه دیگر نمی‌توانند ملتهب یا عفونی بشوند. 

درمان خانگی فولیکولیت

– درمان فولیکولیت با کمپرس گرم

درمان فولیکولیت با کمپرس گرم

گذاشتن یک کمپرس گرم بر روی نواحی درگیر بدن، می‌تواند باعث کم شدن خارش و خارج شدن چرک از ضایعه بشود. برای درست کردن یک کمپرس، به سادگی یک پارچه را با آب گرم خیس کنید و بعد آن را فشار دهید تا آب اضافی‌اش خارج شود. سپس آن را به مدت 20 دقیقه بر روی پوستتان بگذارید و اگر لازم بود دوباره این کار را تکرار کنید.

– محصولات بدون نسخه

تعدادی از کرم‌های موضعی، ژل‌ها و پاک‌کننده‌ها هستند که می‌توانید بدون داشتن نسخه، از آن‌ها برای درمان فولیکولیت استفاده کنید.

– رعایت بهداشت مناسب کمک به درمان فولیکولیت 

شستشوی آرام نواحی درگیر با یک صابون ملایم، دو بار در روز، می‌تواند به کاهش خارش و درد ناشی از فولیکولیت کمک کند. اضافه کردن جو دوسر یا محصولات حاوی این ماده به آب، می‌‌تواند کمک‌کننده باشد و تحقیقات هم خواص ضدالتهابی آن را نشان داده‌اند. به جز این، اضافه کردن یک فنجان جوش شیرین هم می‌تواند سبب تسکین علائم شود. بعد از حمام هم بدنتان را کاملا خشک کنید.

– محافظت از پوست و درمان فولیکولیت 

از پوشیدن لباس‌های تنگ یا آزاردهنده، پرهیز کنید. سعی کنید پوستتان کمتر در تماس با مواد شیمیایی مضر یا محصولات مراقبتی قرار بگیرد و تا جای ممکن هم به جای استفاده از تیغ، از ماشین برای اصلاح موهای بدنتان استفاده کنید. هنگام تراشیدن موها هم، یک روان کننده بر روی پوست خود بمالید و تیغ را هم همیشه پاکیزه و تیز نگه‌داری کنید.

آیا تاکنون دچار فولیکولیت شده‌اید؟ از چه راهکاری برای درمان کمک گرفته‌اید؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *