علت جوش کف پا و بهترین راهکارهای درمان

جوش کف پا  باعث ناراحتی و درد هنگام راه رفتن می‌شود. علل و حالت‌های مختلفی باعث به‌وجود آمدن برآمدگی‌های مختلف کف پا می‌شوند؛ که بعضی از آن‌ها نیازمند درمان هستند.

علت جوش کف پا

برآمدگی‌های قرمز مانند، دانه‌ها و یا جوش‌های کف پا ممکن است توسط یک یا چند عوامل زیر به وجود آیند:

۱. توزیع نامتعادل وزن

گاهی اوقات، استخوان‌های بلند پشت انگشتان پا (متاتارسال‌ها) از جا در می‌روند، و توزیع وزن روی سینه‌ی پا هنگام راه رفتن تحت تأثیر قرار می‌گیرد. توزیع نامتعادل وزن روی پا یعنی بعضی نقاط فشار بیشتری را تحمل می‌کنند. این تفاوت فشار سبب به‌وجود آمدن پینه روی سینه‌ی پا می‌شود.

پخش نامتعادل وزن، در افراد دیابتی بیشتر باعث برآمدگی‌های کف پا و جوش‌های کف پا می‌شود.

در صورتی که فرد دیابتی، برآمدگی یا پینه روی پا داشته باشد، نیازمند مراقبت ویژه و مراجعه به دکتر است. اگر اقدامی برای معالجه صورت نگیرد، این برآمدگی‌ها می‌توانند به زخم پای دیابتی که یکی از انواع بیماری‌های پوستی کف پا است، تبدیل شوند.

زخم پای دیابتی

زخم شدن پا متداول‌ترین عارضه‌ی دیابت برای افرادی است که بیماری آن‌ها شدت زیادی ندارد.

۲. محدودیت حرکت مفصل انگشت بزرگ پا

اگر مفصل انگشت بزرگ پای فردی هنگام راه رفتن به درستی حرکت نکند، نیرویی بیش از حد معمول به زیر انگشت بزرگ پای فرد وارد می‌شود. در این شرایط، ممکن است زیر انگشت بزرگ فرد پینه ببندد و اندازه‌ی استخوان نیز افزایش پیدا کند.

۳. فیبروم کف پا

فیبروم‌های کف پا، توده‌هایی گره‌ای هستند که می‌توانند در قوس پای فرد تشکیل شوند. این تومورهای غیرسرطانی در فاسیای کف پا (رباط قوس پا) پدید می‌آیند و منجر به دانه‌های شبیه به جوش کف پا می‌شوند.

محققان عامل اصلی ابتلا به فیبروم کف پا را تشخیص نداده‌اند؛ اما برخی عوامل خطرساز شامل آسیب رسیدن به تاندون، نوعی دارو به نام دیلانتین و ژنتیک هستند.

۴. اگزمای دیشیدروتیک

یکی از انواع اگزما به نام اگزمای دیشیدروتیک باعث پدید آمدن جوش‌های خارشی و پر از مایع در کف پا می‌شود. 

پزشکان علت پدید آمدن این نوع اگزما را درنیافته‌اند، اما آن را با آلرژی و استرس مرتبط می‌دانند. اگزمای دیشیدروتیک، همچنین ممکن است باعث آسیب پوست به صورت‌های زیر شود:

۵. میخچه‌ی کف پا

میخچه‌ی کف پا

ممکن است در صورت ابتلای فرد به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، میخچه‌هایی در کف پا تشکیل شوند. این برآمدگی‌های گوشتی و کوچک در هنگام راه رفتن باعث ایجاد درد می‌شوند، و معمولاً بدون مداوا، التیام می‌یابند.

۶. بورسیت

بورسیت به ورم کردن ضربه‌گیرهای محافظت‌کننده‌ی طبیعی بین استخوان و لایه‌ی نرم گفته می‌شود. این بیماری توسط سایش شدید یا آسیب دیدن پدید می‌آید و ممکن است باعث تشکیل برآمدگی در کف پا شود.

۷. کیست‌ها

کیست به کیسه‌ای مملو از مایع گفته می‌شود که معمولاً بدون علائم دیگر تشکیل می‌شود. کیست‌ها معمولاً خوش‌خیم (بی‌خطر) هستند، و می‌توانند در هر نقطه از بدن تشکیل شوند؛ از جمله کف پا.

۸. سینوویال سارکوما

سینوویال سارکوما نوعی سرطان بافت نرم است که به صورت ورم کرده ظاهر می‌شود. ممکن است کف پا را تحت تأثیر قرار دهد و همچنین سبب درد و بی‌حسی شود. سارکوما خطرناک است و اگر معالجه نشود ممکن است به دیگر نقاط بدن انتشار یابد.

۹. تغییر شکل هاگلند

تغییر شکل هاگلند به برآمدگی‌ای روی پشت پا یا پاشنه می‌گویند که در پایین تاندون آشیل تشکیل می‌شود. این بیماری اکثراً با تاندونیت (التهاب تاندون) آشیل اشتباه گرفته می‌شود. با تماس برآمدگی با کفش، فرد احساس درد و ناراحتی می‌کند.

تشخیص جوش کف پا

اگر فردی دارای برآمدگی‌ای روی پایش است که پس از چند روز همچنان باقی مانده یا احساس درد دارد، باید به پزشک مراجعه کند.

پزشک مربوطه با معاینه‌ی پا و پرسش درباره‌ی سابقه‌ی پزشکی فرد، می‌تواند علت را مشخص کند.پس از تشخیص عامل، بهترین روند درمان جوش کف پا توسط پزشک پیشنهاد می‌شود.

درمان جوش کف پا

درمان جوش کف پا

راهکار درمانی و معالجه‌ی جوش کف پا با توجه به علت، می‌تواند متفاوت باشد. روش‌های درمانی هر کدام از عوامل در ادامه آورده شده‌است:

– درمان محدودیت حرکت مفصل انگشت بزرگ پا

پزشک مربوطه ممکن است استفاده از یک ابزار ارتوپدی برای انگشت بزرگ پای فرد را تجویز کند. در این روش درمان، حرکت معمولی مفصل را باز می‌گرداند. با تصحیح حرکت مفصل، فشار زیر انگشت بزرگ برداشته می‌شود و بیمار می‌تواند پینه را درمان کند.

– توزیع نامتعادل وزن

استفاده از کفی کفش قالب‌دار یا ابزار ارتوپدی، می‌تواند در درمان برآمدگی‌های ناشی از توزیع نامتعادل وزن مفید باشد. این عمل باعث می‌شود فشار از سینه‌ی پا برداشته شود و در نتیجه جوش کف پا بهبود پیدا کند.

– درمان فیبروم کف پا

وسایل ارتوپدی با کاهش فشار روی قوس پا، باعث کوچک شدن تدریجی جوش‌های کف پا می‌شوند. همچنین می‌توان توده‌ را با انجام جراحی برداشت. البته، برای اطمینان از باز نگشتن فیبروم، ممکن است لازم باشد کل فاسیای کف پا برداشته شود. فرد بیمار پس از عمل جراحی نیازمند استفاده از ابزار ارتوپدی است.

– درمان اگزمای دیشیدروتیک

اگزمای دیشیدروتیک

پزشک معالج ممکن است کورتیکوستروئید یا آنتی‌هیستامین برای بیمار مبتلا به اگزمای دیشیدروتیک که جوش های کف پا دارند، تجویز کند. کاهش و درمان استرس نیز می‌تواند در بهبود این نوع از جوش کف پا مفید باشد. در مورد سایر راهکارها در مطالب، درمان خانگی اگزما و بهترین پماد برای اگزما مفصلاً توضیح داده‌ایم.

– درمان میخچه‌ی کف پا

اگر جوش کف پا ناشی از میخچه باشد، معمولاً نیازمند معالجه نیستند. البته، در صورت خون‌ریزی، تغییر رنگ یا ایجاد ناراحتی بیش‌ازحد، باید به پزشک مراجعه شود. پزشک مربوطه برداشتن یا برنداشتن آن را تعیین می‌کند.

راه‌های زیادی برای برداشتن میخچه وجود دارد. بر اساس مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۶، سرمادرمانی بیشترین بازدهی را دارد. در این روش، با استفاده از نیتروژن مایع، میخچه برداشته می‌شود.

– درمان بورسیت

درمان بورسیت شامل موارد زیر است:

در صورت بهتر نشدن اوضاع، ممکن است پزشک، کورتیکوستروئید و فیزیوتراپی تجویز کند. در موارد حاد، عمل جراحی نیز لازم است.

– درمان کیست کف پا

پزشک مربوطه می‌تواند با استفاده از سوزن ضدعفونی شده، کیست را تخلیه کند. در مواردی که جوش کیستی کف پا بزرگ‌تر باشد، جراحی لازم است. برخلاف تاول، تخلیه‌ی کیست در خانه ایده‌ی خوبی نیست.

– درمان سینوویال سارکوما

سینوویال سارکوما بدخیم است و همیشه نیازمند معالجه است. توسط جراح می‌توان طی عمل جراحی برداشته شود. ممکن است بیمار نیازمند شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی نیز باشد.

– درمان تغییر شکل هاگلند

تغییر شکل هاگلند در خانه قابل درمان است. می‌توان برای این کار از روش‌های زیر استفاده کرد:

آیا تا به حال جوش کف پا را تجربه کرده‌اید؟ از چه راهکارهایی برای درمان یا بهبود آن استفاده کرده‌اید؟ در قسمت دیدگاه‌ها، نظرات ارزشمند خود را بنویسید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *