۱۰ درمان آفتاب سوختگی پوست صورت و بدن بعد از تعطیلات

از عوارض آفتاب سوختگی پوست می‌توان قرمزی و سوزش پوست را نام برد. لمس پوست آسیب ناخوشایند و دردناک است. معمولاً آفتاب سوختگی ظرف چند ساعت پس از قرارگرفتن بیش از حد در معرض نور ماورا بنفش (اشعه ماورا بنفش) ناشی از تابش آفتاب یا منابع مصنوعی مانند لامپ‌های آفتابی [لامپ‌های مخصوص حمام آفتاب]، ظاهر می‌شود. درمان‌های خانگی معمولاً می‌توانند آفتاب سوختگی را تسکین دهند، اما محو شدن آفتاب سوختگی ممکن است چند روز طول بکشد.

 قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش بصورت شدید و مکرر كه منجر به آفتاب سوختگی می‌شود و خطر سایر آسیب‌های پوستی مانند لكه‌های سفید پوستی، لكه‌های تیره و خشن، خشكی و چین و چروك پوست را افزایش می‌دهد. همچنین نور خورشید خطر سرطان‌های پوستی مانند ملانوم را هم افزایش می‌دهد. با محافظت از پوست خود می‌توانید از آفتاب سوختگی و آسیب‌های مربوط به آن جلوگیری کنید. محافظت از پوست به ویژه هنگامی که بیرون از منزل هستید، حتی در روزهای خنک یا ابری بسیار اهمیت دارد.

علائم آفتاب سوختگی پوست

علائم آفتاب سوختگی پوست

علائم و نشانه‌های آفتاب سوختگی موارد زیر را شامل می‌شوند:

درمان آفتاب سوختگی پوست صورت

درمان آفتاب سوختگی باید هرچه سریعتر انجام شود. آفتاب سوختگی می‌تواند به آسیب دائمی پوست منجر شود و خطر ابتلاع سرطان پوست را افزایش دهد. موارد زیر چند روش ساده برای تسکین ناراحتی ناشی از آفتاب سوختگی هستند. با این حال، به خاطر داشته باشید که در وهله اول بهترین راه برای تسکین ناراحتی، جلوگیری از آفتاب سوختگی است:

۱. بصورت مرتب دوش آب سرد بگیرید.

دوش سرد بگیرید و به محض بیرون آمدن از وان یا اتمام دوش، به آرامی پوست خود را خشک کنید، اما کمی آب بر روی پوست خود بگذارید. سپس، برای مرطوب نگهداشتن و آبرسانی پوست، از یک مرطوب کننده استفاده کنید. این روش می‌تواند به کاهش خشکی پوست کمک کند.

۲. درمان سوختگی با آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا و ژل آلوئه ورا در ظرف شیشه‌ای روی میز

برای تسکین پوست آفتاب سوخته از مرطوب کننده‌ای استفاده کنید که حاوی آلوئه‌ورا یا سویا باشد. اگر در ناحیه خاصی احساس ناراحتی می‌کنید، ممکن است بخواهید از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید که می‌توانید آن را بدون نسخه پزشک بخرید. 

۳. درمان آفتاب سوختگی پوست با شیر

با پارچه تمیز می‌توانید شیر خنک، البته نه خیلی سرد را بر روی پوست آفتاب سوخته خود بمالید. این شیر یک لایه پروتئینی ایجاد می‌کند که به کاهش آفتاب سوختگی کمک می‌کند.

۴. درمان آفتاب سوختگی با ماست

ماست محصول شیر است و به همین ترتیب حاوی اسید لاکتیک است. اسید لاکتیک بعنوان لایه بردار عمل می‌کند و لایه برداری سطحی پوست را انجام می‌دهد و ظاهر تاول را بهتر می‌کند. ماست ساده بدون چربی و سرد که به صورت موضعی استفاده می‌شود بدلیل داشتن پروتئین می‌تواند به تسکین پوست کمک کند. توصیه می‌شود که آن را مستقیماً روی پوست آفتاب سوخته بمالید و به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید. در صورت لزوم می‌تواند هر دو تا چهار ساعت یکبار تکرار شود.

۵. درمان آفتاب سوختگی با وازلین

قبلا درباره خواص وازلین برای صورت گفته بودیم، از دیگر خواص وازلین آن است که برای بهبود پوست خشک و محافظت از آفتاب سوختگی جزئی نیز استفاده می‌شود زیرا لایه‌ای ایجاد می‌کند که از خشکی پوست جلوگیری می‌کند و همچنین مانع ورود آلودگی‌هایی می‌شود که تحریک پوست را بدنبال دارند.

۶. درمان آفتاب سوختگی با زینک اکساید

از آنجایی که زینک اکساید هم ضد میکروب و هم غیر آکنه زا (مسدود نشدن منافذ) است، ضد آفتاب‌هایی که حاوی آن هستند برای افرادی با پوست‌های قرمز و صورتی که بسیار پوست حساسی دارند گزینه مناسبی است. خواص ضد میکروبی زینک اکساید می‌تواند به بهبود سوختگی‌ها و سایر آسیب‌های پوستی ناشی از آفتاب سوختگی پوست کمک کند.

۷. درمان آفتاب سوختگی با روغن زیتون

درمان آفتاب سوختگی پوست با روغن زیتون

روغن زیتون حاوی ترکیبات پلی فنول است که بعنوان آنتی اکسیدان برای جلوگیری و ترمیم آسیب‌های پوستی ناشی از آفتاب کمک می‌کند. یک لایه  EVOO [روغن زیتون فرابکر] را روی محل آفتاب سوخته قرار دهید و بگذارید تا جذب پوست شود. مراقب باشید بعد از استفاده از روغن، در معرض نور خورشید قرار نگیرید زیرا روغن زیتون از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت نمی‌کند، فقط برای تسکین آفتاب سوختگی کاربرد دارد.

۸. درمان آفتاب سوختگی با روغن نارگیل

نارگیل و روغن نارگیل طبیعی برای استفاده‌ روی پوست و مو

هنگامی که از ناراحتی اولیه آفتاب سوختگی کاسته شد، می‌توان از روغن نارگیل بعنوان مرطوب‌کننده پوست استفاده کرد. از روغن نارگیل بعنوان ضد آفتاب استفاده نکنید! روغن نارگیل هیچ فاکتور محافظت کننده‌ (SPF) در برابر آفتاب یا محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش را ایجاد نمی‌کند، بنابراین اگر از روغن نارگیل به جای ضد آفتاب استفاده کنید، احتمال آفتاب سوختگی شما بیشتر می‌شود.

۱۰. درمان آفتاب سوختگی پوست با سرکه

اسید استیک موجود در سرکه درد، خارش و التهاب را تسکین می‌دهد. یک فنجان سرکه سیب را در آب ولرم حمام بریزید و ناحیه آفتاب سوخته را در آن قرار دهید. همچنین با استفاده از پارچه می‌توانید به مدت ۱۰ – ۱۵ دقیقه سرکه را به پوست آفتاب سوخته خود بمالید.

۱۰. عسل برای آفتاب سوختگی

این مواد چسبناک از قدیم بعنوان محلول ضدعفونی موضعی استفاده شده‌اند. 

جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست

از این روش‌ها برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، حتی در رو‌زهای خنک، ابری یا مه آلود استفاده کنید، و در اطراف آب، برف و شن و ماسه بیشتر مراقب باشید زیرا آن‌ها نور خورشید را منعکس می‌کنند. علاوه بر این، نور ماورا بنفش در ارتفاعات شدت بیشتری دارد.

۱. در معرض نور خورشید بین ساعت ۱۰ صبح و ۴ بعدازظهر نباشید.

اشعه خورشید در این ساعات در شدیدترین حالت خود است، بنابراین سعی کنید فعالیت‌های مربوط به فضای باز را برای زمان‌های دیگر برنامه ریزی کنید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کنید. در صورت امکان در سایه بمانید.

۲. پوشاندن پوست برای جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست

استفاده از کلاه در برابر افتاب

 وقتی  بیرون هستید، از کلاه لبه دار و لباسی استفاده کنید که بدن شما از جمله بازوها و پاها را بپوشاند. رنگ‌های تیره و پارچه‌ها با بافت ریز محافظت بیشتری دارند.

۳. مرتباً و به فراوانی از ضد آفتاب استفاده کنید.

استفاده از ضد آفتاب در فضای بیرون

در روتین پوستی خود از ضد آفتاب مقاوم در برابر آب و بالم لب با SPF 30  یا بیشتر برای محافظت از طیف گسترده در برابر اشعه ماورا بنفش A (UVA) و فرابنفش B (UVB) استفاده کنید. حدود 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن، کرم ضد آفتاب را فراوان روی بخش‌هایی از پوست که با لباس محافطت نمی‌شوند بمالید هر 2 ساعت یکبار و بعد از شنا یا تعریق کرم ضد آفتاب را تمدید کنید.

۴. از داروهای حساس به آفتاب آگاه باشید.

 برخی از داروهای تجویز شده و بدون نسخه، از جمله آنتی بیوتیک‌ها، رتینوئیدها و ایبوپروفن، می‌توانند پوست را نسبت به نور خورشید حساس کنند. در مورد عوارض جانبی داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک یا داروساز صحبت کنید.

۵. در فضای باز از عینک آفتابی استفاده کنید.

عینک آفتابی را با ویژگی UVA و UVB انتخاب کنید. هنگام خرید عینک‌های جدید، برچسب درجه UV را بررسی کنید. لنزهای تیره لزوماً برای جلوگیری از اشعه ماورا بنفش بهتر نیستند. همچنین استفاده از عینک آفتابی که نزدیک صورت شما باشد یا دارای فریم پهن باشد بسیار مناسب است.

راهکار شما برای آن‌که در معرض آفتاب قرار نگیرید و دچار آفتاب سوختگی نشوید چیست؟ اگر تا به حال آفتاب سوختگی را تجربه کرده‌اید برای بهبود از چه روش درمانی کمک گرفتید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *