علت جوش روی ساعد دست و راهکار درمان آن

از دلایل بروز جوش روی ساعد دست می‌توانیم به تولید بیش از حد چربی توسط بدن، بسته‌شدن منافذ پوست یا مشکلات پزشکی اشاره کنیم. برای مثال، اختلال کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی، اغلب پوست دست‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

علت جوش روی ساعد دست

جوش‌ها می‌توانند بسته به شخص و یا علت، ظاهر متفاوتی داشته باشند. جوش‌های روی ساعد دست ممکن است به شکل برآمدگی‌های قرمز ورم کرده و کوچک، جوش سر سیاه یا به علت وجود چرک به شکل سر سفید ظاهر شوند.

۱. عدم تعادل هورمونی

طی دوره بلوغ، بدن یک نوجوان با تغییرات هورمونی متعددی مواجه می‌شود. افزایش هورمون‌ها می‌تواند منجر به تولید چربی طبیعی بیشتری در بدن شود. این چربی‌ها باعث به وجود آمدن جوش یا آکنه می‌شوند.

۲. اصول بهداشتی

اگر روتین پوستی مناسبی را برای مراقبت از پوست خود دنبال نمی‌کنید، احتمالا با جوش‌های بیشتری در نواحی مختلف بدن علی‌الخصوص ساعد دست مواجه می‌شوید. زمانی که شما بدن خود را می‌شویید، در واقع سلول‌های مرده پوست و چربی‌های اضافه را از پوست خود حذف می‌کنید. اگر به اندازه کافی بدن خود را نشویید، احتمال دارد پوست مرده به وجود بیاید و منجر به جوش‌های بیشتری در بدن و ساعد دست شود.

۳. محصولات مراقبت از پوست

محصولات مراقبت از پوست

در حالی که نظافت اهمیت دارد، اما برخی از محصولات مراقبت از پوست نیز می‌توانند منجر به ایجاد جوش شوند. اگر از محصولی استفاده می‌کنید که منجر به بسته شدن منافذ پوست می‌شود، به احتمال زیاد با افزایش مشکلات پوستی مواجه خواهید شد.

۴. لباس‌های تنگ

تعریق می‌تواند منافذ پوست شما را ببندد و باعث بروز جوش روی ساعد دست شود. اگر لباس‌های تنگ بپوشید، عرق بدن شما هیچ جایی نمی‌تواند برود و در پوست شما محبوس می‌شود.

پس تا حد امکان از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید. اگر مجبور هستید لباس تنگ بپوشید، اطمینان حاصل کنید که بعد از تمام کردن کار خود لباس‌هایتان را در بیاورید و بدنتان را بشویید.

دانه‌های جوش مانند روی دست

اگر شما روی دستتان یک برآمدگی کوچک دارید، به احتمال زیاد جوش باشد. با این حال، مشکلات پوستی دیگری هم وجود دارند که ظاهرشان شبیه جوش روی ساعد دست است. مانند:

– کراتوزیز پیلاریس

کراتوزیز پیلاریس یا اختلال پوست مرغی به شکل برآمدگی‌های کوچک و سفت ظاهر می‌شود. این برآمدگی‌ها ممکن است حلقه‌ی صورتی کمرنگی در اطراف خود داشته باشند. این اختلال به علت کراتین بیش از حد به وجود می‌آید که باعث مسدود کردن راه فولیکول‌های مو می‌شود. شما می‌توانید با مرطوب کردن یا استفاده از کرم‌های استروئید این مشکل را درمان کنید.

– کهیر 

کهیر روی ساعد دست

کهیر می‌تواند به شکل برآمدگی‌های قرمز ظاهر شود. اگر برآمدگی‌های موجود بر پوست شما می‌خارند، به احتمال زیاد جوش نیستند و کهیر هستند. کهیر به علت استرس یا واکنش‌های ناشی از آلرژی به وجود می‌آید و معمولا خود به خود از بین می‌رود.

– گرانولوم تب‌آور

گرانولوم تب آور به شکل برآمدگی‌های قرمز و نرم روی پوست ظاهر می‌شود. از این برآمدگی‌ها به راحتی خون بیرون می‌آید. علت آن‌ها در حال حاضر مشخص نیست، اما این عارضه‌ها معمولا به خودی خود از بین می‌روند. در موارد جدی از عمل جراحی، لیزر یا کرم برای درمان استفاده می‌شود.

– عفونت استاف

عفونت استاف معمولا از طریق تماس پوست با پوست با شخصی که دچار باکتری استافیلوکوکوس شده است به فرد منتقل می‌شود. این عفونت جدی است و باید توسط یک پزشک متخصص درمان شود.

– فولیکولیت

فولیکولیتیس فولکول‌های مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در هر جایی از بدن که فولیکول وجود داشته باشد ظاهر می‌شود. زمانی که فولیکول‌های مو آسیب ببینند، باکتری فرصت وارد شدن پیدا می‌کند و باعث عفونت می‌شود. این مشکل معمولاً به شکل نقاط قرمز رنگ روی پوست ظاهر می‌شود. (مطلب مرتبط: انواع لکه‌های پوستی).

علائم فولیکولیتیس ممکن است شبیه به علائم جوش روی ساعد دست باشد. با این حال اصلی‌ترین علت به وجود آمدن فولیکولیت عبارتند از:

درمان جوش روی دست

درمان جوش روی ساعد دست

درمان جوش روی ساعد دست بسیار ساده است. معمولا جوش به خودی خود درمان می‌شود، اما اگر تعداد زیادی جوش روی دستتان دارید احتمالا لازم باشد که تحت درمان دارویی توسط متخصص پوست قرار بگیرید.

در اینجا چند راه حل مشاهده می‌کنید که به درمان جوش ساعد کمک می‌کنند:

۱. به جوش دست نزنید

چربی و باکتری‌های دست‌های شما می‌توانند باعث عفونت بیشتر آن شوند.

۲. از نور خورشید دوری کنید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث می‌شود که پوستتان چربی تولید کند و موجب بروز بیشتر آکنه‌های ساعد دست شود.

۳. پمادها یا کرم‌های ضد آکنه‌ای

پماد هیدروکورتیزون برای اگزما

از پمادها یا کرم‌های ضد آکنه‌ای استفاده کنید که حاوی سالیسیک اسید یا بنزوئیل پروکسید هستند.  توجه داشته باشید که این محصولات ممکن است آکنه شما را از بین ببرند، اما هم‌زمان می‌توانند باعث خشک شدن پوستتان هم بشوند.

۴. محیط اطراف جوش را تمیز نگه دارید

اما از شستن بیش از حد آن بپرهیزید. شستن بیش از حد می‌تواند باعث تحریک جوش شود و از این رو جوش قرمزتر و بزرگ‌تر به نظر برسد.

۵. به جوش فشار وارد نکنید

اینکار باعث تحریک بیشتر جوش و در نتیجه زخم شدن آن خواهد شد.

پیش‌گیری از جوش ساعد

پیش‌گیری از جوش ساعد

جوش‌ زدن بسیار متداول است. نکته‌ی مثبتی که وجود دارد این است که راه‌های زیادی برای پیشگیری از جوش زدن وجود دارند. برخی از راه‌های متداول برای پیشگیری از جوش موارد زیر هستند:

تجربیات شما در مورد جوش ساعد چیست؟ کدام یک از علت‌هایی ذکر شده دلیل جوش زدن روی ساعد شماست؟ از کدارم راهکارهای درمانی برای بهبود آن استفاده کرده‌اید؟

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *