انواع جوش بدن با تصویر و علت ایجاد آنها

عوامل به وجود آورنده‌ی انواع جوش بدن با جوش صورت یکی هستند؛ برای مثال غدد چربی بیش‌فعال، سلول‌های پوست مرده‌ی اضافی و تکثیر باکتری عامل جوش همگی ممکن است باعث جوش بدن شوند.

جوش به این صورت به وجود می‌آید: هنگامی که چربی و پوست مرده میان فولیکول (یا به اصطلاح عامیانه همان منافذ پوستی) جمع شود، موجب ایجاد یک مانع می‌شود. این مانع تبدیل به جوش سرسیاه می‌شود و در صورت حمله‌ی باکتری، ممکن است تبدیل به انواع التهابی جوش شود.

جوش بدن معمولا محدود به پشت و قسمت‌های بالایی بدن، یعنی خلاف جهت پاها هستند. انواع ضایعه‌های جوش مانند که ممکن است در قسمت‌های مختلف بدن، علی‌الخصوص کمر، ظاهر شوند شامل این مواردند:

۱- جوش‌های سرسفید

جوش سرسفید روی کمر

جوش‌های سرسفید از شایع‌ترین انواع جوش‌های بدن هستند و زمانی به وجود می‌آیند که یک فولیکول پرشده بسته شود و در زیر پوست فرد باقی بماند؛ این جوش‌ها به شکل یک برآمدگی سفیدمانند ظاهر می‌شوند.

جوش سرسفید در قسمت‌های مختلف بدن ظاهر می‌شود از جمله:

یکی از علل بسته شدن مناعذ پوست تغییرات هورمونی است که علل شایع به وجود آمدن جوش هستند. در بعضی از دوره‌های زندگی میزان چربی پوست یا همان روغنی که منافذ پوستی تولید می‌کنند افزایش می‌یابد. افزایش چربی تولیدی موجب انسداد منافذ و به وجود آمدن جوش‌های سرسفید می‌شود.

دوره‌های زندگی که سروکله جوش‌های سرسفید بدن بیشتر پیدا می‌شود عبارتند از:

۲- جوش‌های سرسیاه

جوش‌های سرسیاه بدن

جوش‌های سرسیاه برآمدگی‌های پوستی هستند که به دلیل انسداد فولیکول‌های مو به وجود می‌آیند. علت نامگذاری این برآمدگی‌ها، سطح آن‌هاست که تیره یا سیاه دیده می‌شود.

جوش‌های سرسیاه نوع ملایمی از جوش هستند که معمولا در صورت پدیدار می‌شوند اما امکان به وجود آمدن‌شان در قسمت‌های مختلف بدن نیز وجود دارد. از جمله:

علت جوش سرسیاه بدن

عوامل ذیل موجب به وجود آمدن جوش‌های سرسیاه بدن می‌شوند:

۳- سفت‌دانه یا پاپول (papule)

پاپول‌ها

جوش‌هایی که به شکل برآمدگی‌های کوچک صورتی ظاهر می‌شوند سفت‌دانه نام دارند. این نوع جوش بدن بعضاً حساس هستند. سفت‌دانه زمانی به وجود می‌آید که فولیکول مسدود مو ملتهب شود. سفت‌دانه حاوی چرک نیست.

علل شایع به وجود آمدن سفت‌دانه و یا پاپول، شامل این موارد است:

همچنین ممکن است این نوع از جوش بدن، به علل ذیل ایجاد یا تشدید شود:

۴- پاسچول‌ها (Pustules)

پاسچول روی بدن

چرک‌دانه یا پاسچول از دیگر انواع جوش بدن است که شبیه به سفت‌دانه‌ی سفید و یا زرد رنگ اما پر از چرک است که پایه‌ی قرمز دارد. این ضایعه‌ها نیز زمانی به وجود می‌آیند که فولیکول مسدود مو ملتهب شود. تجمع گلبول‌های سفید موجب پر شدن سفت‌دانه با چرک می‌شود.

چرک‌دانه به علت عفونت یا سایر بیماری‌های شایع مانند موارد ذیل به وجود می‌آید:

۵- جوش ندول یا گرهک روی بدن

جوش ندول پشت بدن

این نوع جوش بدن زمانی به وجود می‌اید که باکتری نیز در یک فولیکول مو جمع شود. این عارضه تا قسمت‌های عمیق پوست پیش می‌رود و در آن قسمت برآمدگی بزرگ و دردناکی ایجاد می‌کند. قسمت عمیق‌تر عارضه به موجب آسیب بافتی شده و پاسخ التهابی را در پی دارد.

بعضی از علل به وجود آمدن گرهک‌ها این موارد هستند:

– عفونت‌ها

گرهک‌ها در بافت‌های درونی نیز رخ می‌دهند. التهاب معمولا به علت عفونت یا واکنش خودایمنی رخ می‌دهد. واکنش خودایمنی هم به دلیل واکنش غیرمعمول بدن به بافت خودش ایجاد می‌شود.

– هورمون‌های تروئید

غده‌ی تیروئید در مرکز گردن و دقیقا بالای ترقوه قرار دارد. این غده هورمون‌هایی برای تنظیم متابولیسم و رشد ترشح می‌کند.

– کمبود ید

ید ماده‌ی معدنی مورد نیاز بدن برای تولید هورمون تیرئوید است. هنگامی که بدن ید کافی دریافت نکند، گرهک تیروئیدی به وجود می‌آید. همچنین این امر می‌تواند موجب کاهش فعالیت غده‌ی تیروئید شود.

– لنفادنوپاتی

هنگامی که یک گره لنفاوی بیش از حد معمول بزرگ ‌شود، ممکن است به شکل یک گرهک زیر پوست درآید. افرادی که با عفونت درگیر هستند به طور معمول این مشکل را تجربه می‌کنند. با برطرف شدن عفونت، ورم از بین می‌رود.

– علل دیگر

اکثر گرهک‌ها خوش‌خیم هستند اما امکان سرطانی بودن گرهک‌ها نیز وجود دارد. اگر گرهکی خیلی سریع رشد کند یا برای زمان طولانی از بین نرود، نیاز به ارزیابی پزشکی وجود دارد.

۶- جوش‌های کیستی بدن

جوش کیستی بدن

کیست‌ها جوش‌های بزرگ و پر از چرک هستند و زمانی به وجود می‌آیند که باکتری در فولیکول مو جمع شود. در جوش کیستی، عفونت به عمق پوست نفوذ می‌کند و توده‌ی دردناکی ایجاد می‌کند که ممکن است جای زخم آن به طور دائمی روی پوست بماند.

علت جوش کیستی بدن

این نوع از جوش بدن به دلیل جمع شدن ترکیبی از باکتری، چربی و سلول‌های مرده‌ی پوستی در منافذ پوست رخ می‌دهد. جوش زدن برای همه اتفاق می‌افتد، اما جوش کیستی مختص افراد با پوست چرب است. این عارضه در میان نوجوانان، بانوان و افراد بالغی که دچار عدم توازن هورمونی هستند، شایع‌تر است.

درمان جوش بدن

درمان جوش بدن و کمر

معمولا درمان جوش کمر و بدن از درمان جوش صورت مقداری سخت‌تر است. اول این‌که استفاده از کرم دارویی روی کمر توسط خود فرد دشوار است. دوم این که لکه‌های پوستی کمر و بدن معمولا سرسخت‌تر و عمیق‌تر هستند.

با این وجود، با روش درمانی درست و صرف زمان و صبر، می‌توانید از شر جوش‌های بدن و یا جای جوش خلاص شوید.

۱- درمان‌های بدون نسخه (OTC)

آکنه‌های خفیف بدن (به این معنا که فقط برجستگی‌ها و بیرون ریختگی‌های کوچک یا تعداد کمی جوش دارید) اغلب با مراقبت‌های خوب پوستی و درمان‌های بدون نسخه (OTC) درمان مي‌شود.

– شوینده یا پاک‌کننده‌ی بدن ضد آکنه

شوینده‌ی بدنی که حاوی اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید هست را انتخاب کنید. اگر مایل بودید بسته‌های حاوی پراکسید بنزوئیل را هر روز استفاده کنید؛ این موارد را می‌توانید در هر داروخانه‌ای پیدا کنید. سعی کنید بعد از تمرین یا تعریق هرچه سریعتر دوش بگیرید تا انسداد منافذ به حداقل برسد. 

– لوسیون یا اسپری دارویی

اگر پاک‌کننده‌ها برایتان کارآمد نیستند، یک لوسیون یا اسپری طبی به برنامه‌ی درمانی خود اضافه کنید. باز هم به دنبال آن‌هایی بگردید که حاوی اسید سالیسیلیک یا پراکسید بنزوئیل باشند. 

هر دو این مواد (پراکسید بنزوئیل و اسید سالیسیلیک) مزایا و معایبی دارند که به خودتان بستگی دارد تا از کدام یک استفاده کنید، اما به طور کل بنزوئیل پراکسید برای جوش‌های ملتهب بهتر عمل می‌کند، در حالی که اسید سالیسیلیک برای برجستگی و جوش‌های سرسیاه مفید است.

بسته به دستورالعمل‌های محصول، این موارد را یک یا دو بار در روز اعمال کنید. اسپری‌ها برای مکان‌های غیرقابل دسترس پشتتان عالی هستند. بنزوئیل پراکسید می‌تواند باعث لکه‌دار شدن لباس‌هایتان شود، بنابراین صبر کنید تا قبل از پوشیدن لباس کاملا خشک شود.

– اسیدهای هیدروکسی آلفا

اسیدهای هیدروکسی آلفا می‌توانند به افزایش اثر محصولات ضد آکنه کمک کنند. به دنبال محصولی باشید که حاوی آلفا هیدروکسی اسید باشد، مانند اسید گلیکولیک یا اسید لاکتیک. اسیدهای هیدروکسی آلفا به تقسیم سلولی کمک می‌کنند، به سرعت پوست را لایه‌برداری می‌کنند و میزان انسداد منافذ را کاهش می‌دهند. 

– استفاده از چند محصول به طور هم‌زمان

محصولات مراقبت از پوست

می‌توانید همزمان از چندین روش درمان OTC آکنه استفاده کنید، فقط مواظب حساسیت پوست خود باشید. هنگام درمان آکنه بدن به طور معمول می‌توانید چندین محصول ضد آکنه را همزمان استفاده کنید بدون اینکه تحریک بیش از حد ایجاد کنید.

از آنجا که پوست گردن نسبتاً حساس است، از محصولات درمانی به آرامی و با احتیاط در این قسمت استفاده کنید. در صورت مشاهده تحریک بیش از حد، خشکی یا لایه‌برداری در هر ناحیه از بدن، استفاده از محصول درمانی را کاهش داده یا قطع کنید و با پزشک خود مشورت کنید.

۲- به طور مرتب پوست خود را بشویید

برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست، مواد شستشوی بدنی را که روی آن‌ها نوشته شده است «کومدوژنیک» یا «بدون چربی» را انتخاب کنید. از صابون‌های ضد باکتری، مواد قابض و اسکراب‌هایی که می توانند آکنه شما را بدتر کنند استفاده نکنید.

هنگام پاکسازی پوست ملایم باشید. اسکراب‌های خشن، لیف‌ها و لایه بردارها می‌توانند به لایه محافظ پوست آسیب برسانند و پروسه درمان جوش بدن را مختل کنند.

۳- بعد از تمرین دوش بگیرید

دوش گرفتن

گرما و رطوبت رشد باکتری را افزایش می‌دهند، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم بلافاصله بعد از تمرین دوش بگیرید.

اگر نمی‌توانید بلافاصله دوش بگیرید، از یک دستمال پاک‌کننده بدون چربی برای پاک کردن عرق استفاده کنید، و لباس‌های خود را عوض کنید.

۴- ضایعات پشت را دستکاری نکنید

کندن یا فشار دادن جوش می‌تواند باعث بدتر شدن آکنه و همچنین آسیب رساندن به پوست شود. پوست بدن کندتر از پوست صورت بهبود می‌یابد و کندن مکرر می‌تواند منجر به ایجاد لکه‌ها و زخم‌های قهوه‌ای شود.

۵- بیش از حد در معرض آفتاب قرار نگیرید

در معرض نور آفتاب بودن

اشعه ماورا بنفش خورشید (UV) می‌تواند آکنه را تیره کرده و باعث ایجاد زخم در پشت و بدن شود. همیشه کرم ضد آفتاب بزنید و طبق دستورالعمل آن را دوباره استفاده کنید. این کار نه تنها آکنه را بهبود می‌بخشد، بلکه می‌تواند از پوست در برابر آسیب‌های خورشید و سرطان پوست محافظت کند.

۶- ملحفه خود را بشویید

عادت کنید هفته‌ای یک یا دو بار ملحفه خود را عوض کنید یا بشویید، به‌خصوص اگر به پشت می‌خوابید. این کار باکتری‌ها و سلول‌های مرده‌ی پوست را از ملحفه‌ پاک می‌کند، که می‌تواند منافذ پوست شما را مسدود کرده و آکنه کمر را طولانی کند.

۷- داروهای نسخه‌ای

داروهای نسخه‌ای

آکنه بدن مقاوم است، بنابراین آکنه متوسط تا بیرون ریختگی‌های شدید با داروهای OTC ذکر شده در بالا درمان نخواهد شد. برای تحت کنترل درآوردن آن‌ها باید برخی از روش‌های درمانی با نسخه قوی‌تری را استفاده کنید.

برای مراجعه به پزشک جهت درمان جوش تعلل نکنید، به‌خصوص اگر آکنه شما به شدت ملتهب است. آکنه بدن می‌تواند باعث ایجاد زخم‌های عمیق شود. هرچه التهاب بیشتر باشد، احتمال ایجاد زخم‌های ماندگار بیشتر خواهد شد.
بسته به شرایط ، متخصص پوست ممکن است درمان موضعی، داروهای خوراکی یا هر دو را تجویز کند. برخی از درمان‌های معمول عبارتند از:

همانند آکنه‌‌های صورت، کنترل آکنه‌‌های بدن نیز به زمان نیاز دارد. قبل از یافتن داروی مناسب برای درمان جوش بدن، به احتمال زیاد مجبورید چندین محصول درمانی یا دارو را امتحان کنید.

۸- به متخصص پوست مراجعه کنید

اگر خود درمانی‌‌ها باعث بهبود آکنه پشت نشد، با یک متخصص پوست که دارای مجوز است مشورت کنید. متخصص پوست می‌تواند بدن شما را ارزیابی کند، آکنه یا بیماری پوستی دیگری را تشخیص دهد و سپس در صورت لزوم دارویی برای کنترل ضایعات تجویز کند.

درمان ممکن است شامل کرم‌‌های تجویز شده، آنتی‌بیوتیک و داروهای خوراکی برای جوش بدن باشد؛ یا ممکن است پزشک بسته به شدت آکنه لیزردرمانی، لایه برداری شیمیایی یا تزریق استروئید را به شما پیشنهاد دهد.

پوستن، مرجع آموزشی پوست، مو و تن

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *