۵ تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده

آب نقش مهمی را در اطمینان از سلامتی، صافی و  شفافیت پوست شما ایفا می‌کند و بدین دلیل است که تمام قفسه‌های محصولات مراقبت پوستی مملو از مواردی هستند که آبرسانی و مرطوب‌کنندگی را وعده می‌دهند. بسیاری از ما ممکن از این موضوع مطلع نباشیم که اگرچه آبرسانی و مرطوب‌کنندگی اغلب به جای یکدیگر به کار برده می‌شوند، اما یکسان نیستند. اگرچه هر دوی آن‌ها مواد مغذی موردنیاز پوست را فراهم می‌کنند، اطلاع از تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده به شما کمک خواهد کرد تا در هدف قرار دادن نیازهای خاص پوست خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده

تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده

۱- آبرسانی: آنچه که در داخل سلول است

زمانی که صحبت از آبرسانی به میان می‌آید، ما به محتوای آبی موجود در داخل سلول‌های اشاره می‌کنیم. زمانی که سلولی پر از آب است یا آبرسانی شده است، جنب و جوش بیشتری داشته و درشت‌تر خواهد بود. سلول‌های آبرسانی شده و درشت به خوبی نور را بازتاب داده و این امر عامل شفافیت چهره شما به شمار می‌رود. زمانی که سلول‌ها آب کافی نداشته و یا آب خود را از دست داده باشند، منقبض شده و شفافیت پوست شما کاهش می‌یابد. این اولین تفاوت و مهم‌ترین تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده است.

۲- مرطوب کننده: محافظت، محافظت، محافظت

همانطور که اشاره شد، آبرسانی از داخل عمل می‌کند، اما مرطوب‌کنندگی روندی معکوس داشته و از بیرون عمل می‌کند. عملکرد مرطوب‌کنندگی، محافظت از سلول‌های آبرسانی‌شدن در برابر از دست دادن محتوای آبی با تقویت سد محافظتی پوست است. با استفاده از محصولات مرطوب کننده، شما رطوب را در داخل سلول‌‌های خود به دام انداخته و نگهداری می‌کنید که این اقدام باعث صافی، نرمی و انعطاف‌‌پذیری پوست شما می‌شود. 

۳- کاهش شفافیت پوست نشانه از دست دادن آب است

آبرسانی پوست

آیا قصد دارید پوست روشن و شفافی داشته باشید؟ آبرسانی راز اصلی داشتن پوست شفاف است. زمانی که پوست احساس خشکی داشته باشد، استفاده از یک لایه مرطوب کننده شاید وسوسه انگیز باشد. اما اگر مشکل ناشی از لایه‌های زیرین باشد، درمان مشکل نیازمند رویکرد متفاوتی خواهد بود. اگر پوست شما به میزان کافی آبرسانی نشده و سلول‌های پوستتان تشنه باشند، از آب محروم بوده و در نتیجه حجم خود را از دست داده‌اند. سلول‌هایی که آب از دست داده باشند می‌توانند باعث کاهش شفافیت و سرزندگی پوست شوند. آیا چروک‌ها و خطوط ریز بیشتری را بر روی پوست خود مشاهده می‌کنید؟ این علائم نشانگر بی آبی سلولی هستند. پوست شما ممکن است مرطوب اما در عین حال بی آب باشد و این امر اهمیت رویکرد دوگانه مراقبت از پوست و لب را نشان می‌دهد.

۴- روغن یا آب؛ تفاوت  آبرسان و مرطوب کننده

آبرسانی با آب انجام می‌شود، اما این در حالی است که مرطوب‌ شدن پوست حاصل روغن است. در سطح تخصصی، مرطوب کننده به کاهش از دست دادن آب ترانس اپیدرمال کمک می‌کند. پوست سالم، سلول‌های لیپیدی تولید می‌کند که با غدد چربی در ارتباط بوده و مسئولیت تولید روغن را برعهده دارند. سلول‌های لیپیدی و غدد چربی از توانایی پوست در محافظت از خود در برابر از دست دادن طبیعی رطوبت پوست پشتیبانی می‌کنند. با این حال، زمانی که سد لیپیدی پوست کافی نباشد، سطح پوست با چربی کافی پوشش داده نشده و در نتیجه از تبخیر رطوبت جلوگیری نمی‌شود. در این حالت است که مرطوب‌کننده‌ها به کار برده می‌شوند. هدف مرطوب کننده، تقویت سد طبیعی پوست به منظور حفظ رطوبت و جلوگیری از خشکی آن است.

۵- آبرسانی فراتر از مراقبت از پوست و لب است

نوشیدن آب کافی

آبرسانی برای داشتن پوستی سالم ضروری است، اما این فرایند برای سلامت کلی بدن شما نیز اهمیت دارد. نوشیدن آب کافی نقش مهمی را در بسیاری از فرایندهای بدنی ایفا می‌کند که از جمله آنها می‌توان به تنظیم دمای بدن، کمک به کبد و کلیه در دفع ضایعات، انتقال اکسیژن و مواد مغذی به سلول‌ها، روان‌سازی مفاصل و محافظت از اندام‌های بدنی اشاره کرد.

نحوه تشخیص نیاز پوست به آبرسانی، مرطوب کننده یا هر دو

تعیین اینکه آیا پوست شما به کرم آبرسان یا مرطوب کننده نیاز دارد مستلزم این است که بدانید پوست شما آب از دست داده یا خشک است. این دو مشکل پوستی علائم مشابهی دارند، اما اگر اندکی توجه کنید می‌توانید تفاوت‌های آن‌ها را تشخیص دهید. پوستی که آب از دست داده است خشک بوده و حتی روغن مازاد تولید می‌کند، زیرا سلول‌های پوستی شما این حالت را با خشکی اشتباه کرده و برای رفع آن تلاش می‌کنند. از جمله علائم خشکی پوست می‌توان به لایه لایه شدن، بافت زبر، خارش و حس سفتی پوست اشاره کرد. به خاطر داشته باشید که این امکان وجود دارد که پوست شما به طور همزمان بی آب و خشک باشد. بعد از تشخیص نیاز پوستی، تعیین راه حل بسیار آسان خواهد بود: اگر پوست شما کم آب باشد، باید از کرم آبرسان استفاده کنید و اگر پوست شما خشک است، باید از محصولات مرطوب‌کننده استفاده نمایید.

سوالات متداول

آب به تنهایی یک ماده قوی برای مرطوب نگه داشتن پوست شما نیست. همچنین با خارج شدن از حمام، آب موجود بر روی پوست تبخیر شده و همراه آب، روغن‌های طبیعی پوست نیز تبخیر می‌شوند. هرچه پوست خود را بدون استفاده از مرطوب‌کننده یا آبرسان بشویید، احتمال خشکی پوست شما بیشتر خواهد شد.

بخاطر داشته باشید که در ابتدا باید از کرم آبرسان و سپس از کرم مرطوب‌کننده استفاده نمایید.

بسیاری از کارشناسان مراقبت‌های پوستی توصیه می‌کنند که روزانه دو بار از کرم مرطوب‌کننده استفاده شود: یکبار صبح و یکبار شب. این امر از تثبیت میزان رطوبت پوست شما در طول روز و هنگام خواب اطمینان حاصل می‌کند، بنابراین، پوست شما شفاف و سالم خواهد بود.

پوست خود را در ابتدا با استفاده از مرطوب‌کننده‌هایی نظیر اسید هیالورونیک آبرسانی کرده و سپس از مسدودکننده‌هایی نظیر روغن‌های گیاهی برای حفظ آب پوست استفاده کنید. اگر قصد دارید روند ساده‌تری داشته باشید، به دنبال محصولی باشید که هم آبرسان و هم مرطوب‌کننده است. ماسک‌‌های صورت گزینه‌های فوق‌العاده‌ای به عنوان آبرسان و مرطوب‌کننده هستند.

پوست می‌تواند هم از داخل و از خارج آبرسانی شود. شما می‌توانید غذاهایی حاوی محتوای آبی استفاده کنید. از جمله این موادغذایی می‌توان به کرفس، هندوانه، خیار، فلفل دلمه، گیلاس، هلو و آلو اشاره کرد. برای حفظ سطح رطوبت پوست خود در طول روز از این موادغذایی استفاده کنید.

آیا شما تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده را می‌دانستید؟ کدام محصول- آبرسان یا مرطوب کننده-  را در روتین پوستی خود داشته‌اید؟ نتیجه استفاده از آن‌ها چگونه بوده است؟ در قسمت دیدگاه‌ها تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود، با دیگران به اشترک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *